Į pradžią » Urban games & interventions

Tactical urbanism and City Hall sq. | Taktinis urbanizmas ir Rotušės aikštė

2 November 2012 11 komentarai(-ų)

Autorius: Jekaterina Lavrinec

“Future city” and “Future food” are a series of public lectures and workshops, which bring together researchers from different fields (urban planning and architecture, urban activism and art). Our team (Jekaterina Lavrinec & Julius Narkūnas) was invited to lecture on citizen participation in urban planning and to arrange a workshop on tactical planning. We borrowed a concept of “tactical urbanism“, which grasps the tendencies of migrating from urban art interventions to the idea of long-term reinvention of public spaces. It includes the understanding of importance of dialogue with city communities, which take active part in improving the city. And also encourages to search for the dialogue with city administration for to produce sustainable results. During the workshop we focused on City Hall sq. (Vilnius), the recent reconstruction of which turned it into a “death zone” in the heart of Old Town.

“Ateities miestas” (spalio 20 d.) ir “Ateities maistas” (lapkričio 3 d.) – serija atvirų paskaitų ir dirbtuvių, kurias organizavo “Mokslas ir menas” Artotekoje (Strazdelio g.1, prie pat “Tamstos”). Sumanymas – sukviesti skirtingų sričių atstovus, kurie pristato vieną temą bet iš skirtingų perspektyvų.

“Ateities miestui” skirtame renginyje Laimikio desantas atstovavo partizaninio miesto planavimo ir taktinio urbanizmo perspektyvai – šioms temoms ir skyrėme paskaitą bei praktinį užsiėmimą. Mums patiems tai buvo gera proga pasižiūrėti, kur ir kaip nukeliavome per 5-6 metus :) Dėkojame “Artotekoje” susirinkusiai šauniai kompanijai, tikimės ateityje dar susitikti jau kitose dirbtuvėse!


photos: Miesto supynės (Seville, 1997: Recetas Urbanas) • Bibliotekėlė (Vilnius, 2o12: FB | Free library) • Gyvuok, Gedimino pr.! (Vilnius, 2o1o: akcija už prospekto, kaip pėsčiųjų zonos, išsaugojimą) • Gatvės komoda (Vilnius, 2o12)

Apie taktinį urbanizmą: Taktinis urbanizmas – tai įvairiuose pasaulio miestuose stichiškai besiformuojantis aktyvistinis judėjimas, kurio varomoji jėga – miestiečių noras pagerinti gyvenimo mieste sąlygas. Tai ribotų resursų sąlygomis vykdoma nuosekli veikla, kurioje dalyvauja miesto bendruomenes ir kurios tikslas yra tvarūs aplinkos pokyčiai. Dalinimosi tinklų organizavimas, partizaninės daržininkystės transformacija į bendruomenių sodus, originalių žaidimo aikštelių kūrimas kartu su rajono gyventojais, dviratininkų grupių iniciatyvos, skirtos užtikrinti saugumą keliuose – visa tai yra taktinio urbanizmo pavyzdžiai.

Taktinio urbanizmo judėjimą galima iš dalies kildinti iš konstruktyvių gatvės menininkų iniciatyvų bei aktyvistų intervencijų į viešąsias miesto erdves. Meninės intervencijos atskleidžia miesto elementų ir erdvių potencialą bei paskatina aktyvesnį naudojimąsi miestu. Gatvės menas parūpina žaismingus ir netikėtus sprendimus įvairioms miesto situacijoms, ir jie gali būti pritaikomi, sprendžiant miesto problemas didesniu mastu ir ilgalaikėje perspektyvoje. Dalis gatvės menininkų siūlomų intervencijų gali būti išvystytos iki tvarių iniciatyvų.


Gatvės menas: megzti grafičiai, skiečių instaliacija Alikantės mieste, oakoak miesto elementų interpretacija

Savo ruožtu, ir miesto planuotojai, ir miesto elementų dizaineriai vis dažniau atsigręžia į idėją apie lengvai (trans)formuojamas erdves: pasirodo vis daugiau modulinių žaidimo aikštelių, kurias miestelėnai gali reorganizuoti pagal savo poreikius. Kai kuriuose Europos miestuose įgyvendinamos “Dalinimosi erdvės” (Shared space) urbanistinė koncepcija, kuri akcentuoja eismo dalyvių sugebėjimą savarankiškai išvystyti efektyvų judėjimo modelį.

Dėl taktinio urbanizmo orientacijos į teigiamų pokyčių “stabilizavimą”, miesto aktyvistai neišvengiamai ima kontaktuoti su miesto administracija, o taip pat planuotojais, architektais ir kitais ekspertais. Galima tikėtis, kad “iš apačios” formuojamos iniciatyvos ilgainiui gali pakeisti ir miesto administracijos požiūrį į miesto planavimą bei miestiečių poreikius. Miestiečių susirūpinimas gyvenimo mieste sąlygomis bei aktyvumas, siekiant dalyvauti jaukios gyvenimo aplinkos kūrime skatina ieškoti naujų savivaldybių ir miesto bendruomenių sąveikos formų (viena jų yra aplikacijos, leidžiančios miestiečiams registruoti pastebėtas miesto problemas specialiame miesto administracijos tinklapyje – ir fiksuoti administracijos darbo efektyvumą; bet tai jau kita istorija).

Prezentacija: Taktinis urbanizmas: miestiečių dalyvavimas kuriant ateities miestus [pdf]

Taktinio planavimo dirbtuvių objektu pasirinkome Rotušės aikštę, kuri po nevykusios rekonstrukcijos virto dar viena “mirties zona” miesto centre. Kelis kartus į metus ji naudojama masiniams susibūrimams – ypatingomis progomis. Vasarą veikianti lauko kavinė viename iš aikštės kampų pritraukia lankytojus, tačiau siūlo tik komercinį aikštės panaudojimo scenarijų.

Rotušės aikštė jau tapo vietinių ir užsienio aktyvistų dėmesio objektu, tačiau visos iki šiol išvystytos ir įgyvendintos intervencijos yra vienkartiniai įvykiai, kurie kol kas nevirto nauja praktika (2012 vasarą čia buvo įgyvendinta serija renginių, pvz. stalo ir lauko žaidimai). Tačiau skirtingai nuo Lukiškių aikštės, kuriai tetrūko alternatyvių naudojimosi scenarijų, kurie aktualizuotų jos turtingą potencialą (maloni piknikams ir šeimos poilsiui žalia vieta miesto centre) ir pritrauktų miestiečius, Rotušės aikštės atvirumas eismui, statiška geometrija, ir želdinių stoka skatina galvoti apie pačios erdvės reorganizavimą (tebūnie kol kas tik mikro-intervencijų lygmenyje).

Pagrindiniai smegenų šturmo metu išryškėję raktažodžiai buvo “mobilumas” ir “interaktyvumas”: dominavo idėja apie tai, kad miestiečiai gali lengvai reorganizuoti erdvę, tereikia palikti joje mobilius modulius. Dar viena idėja, jungianti daugelį pasiūlymų, buvo aikštės “patogumas pėstiesiems” (walkability) – t.y. neutralizavimas rekonstrukcijos metu įgyvendintos vizijos palengvinti (o sykiu ir paskatinti) automobilių eismą senamiesčio centre.

Dalyviai diagnozavo kelias aikštės “apmirimo” priežastys:
– želdinių stoka sukelia nejaukumo įspūdį,
– atvirumas eismui kelia pavojų vaikams, aikštėje nesinori užsibūti,
– be suoliukų prie retų medžių ir vasaros metu veikiančios kavinės aikštėje nėra jokių elementų, kurių pagrindu galima būtų vystyti alternatyvius aikštės panaudojimo scenarijus (praeivius traukiantis fontanas atsidūrė saloje, kuri buvo “nukirsta” nuo pagrindinės aikštės, ir prie jo apsilankę miestelėnai grįžta į gatves, bet neina į aikštę).
– būdama izoliuota nuo pėsčiųjų zonos ir “įrėminta” eismo, ši aikštė neatlieka net tranzitinės erdvės funkcijos: praeiviai nekerta aikštės.
– statiška aikštės geometrija yra monotoniška: ji nesiūlo jokio maršruto.

Dirbtuvių dalyvių siūlomi sprendimai (čia paminėsime tik kelis):
• Daugiau želdinių >> nuo partizaninės sodininkystės iki gėlių mainų, kurie pritrauktų ne tik jaunimą, bet ir vyresnio amžiaus miestiečius.
• Parodų organizavimas aikštėje >> mobilūs stendai, kurie naudojami ir kaip erdvės formavimo įrankis (kur siūlo, pavyzdžiui, galimybę atsiriboti nuo mašinų judėjimo ir garsų).
• Mobilūs suoliukai (spalvoti lengvi moduliai, arba suoliukai ant ratukų), kurių funkcija, kaip ir parodų stendų – formuoti lokalias erdves pačioje aikštėje.
• Reguliarios geometrijos ardymas: vingiuotų takelių, kurie “praveda” praeivius po aikštę, siūlo sustojimo taškus, o taip pat įtraukia miestelėnus į įvairias interakcijas.
• Žaidybiniai interaktyvūs elementai: pvz, stebuklingas, įvairius miesto procesus “paleidžiantis” mygtukas.
• Simbolinės erdvės kūrimas per žaidybinius elementus, pristatant miesto svečiams vietines legendas ir reikšmingus įvykius: pvz. vingiuotas takelis gali būti žaltys, o sustojimai gali būti siejami su įvairiais istoriniais arba pasakų epizodais.

Dar kartą dėkojame “Ateities miesto” organizatoriams ir visiems dalyviams už įkvepiantį smegenų šturmą ir aikštės scenarijų modeliavimą! Kadangi ši erdvė mus senokai neramina, bandysime imtis veiksmų ir kviesime visus norinčius prisidėti :) O “Mokslas ir menas” kviečia šį šeštadienį dalyvauti “Ateities maisto” renginyje.


Nuotraukos: dalis – iš “Mokslo ir meno” archyvo, dalis – Julius N. (laimikis.lt)

update: a public lection on tactial urbanism | viešoji paskaita apie taktinį urbanizmą

…………………………………………………………………..

Recent workshops run by Laimikis.lt members / Š.m. Laimikis.lt pravestos kūrybinės dirbtuvės:
• Vilnius: “Lost, found and shared: scenarios for interaction” (LitPro summer school “City. Language. Identity”), 2o12
• Kaliningrad: “Public art: art interventions and citizen participation in urban planning processes”. National Centre for Contemporary Art. “Going Public” project (Goethe-Institut), 2o12.
• Moscow: Interactive Moscow: Spatial Theories, Practices, Interventions, Summer School at Strelka Institute for Media, Architecture and Design, 2o12.
• Vilnius: “City Says: Urban interventions“, “Going Public” project (Goethe-Institut) / LitPro workshop, 2o12
• Vilnius: Laser Graffiti: T.A.G., LitPro workshop, 2o12.
• Tallinn: “Street Messages: Creative communication in Public Spaces”. Vaba Linn / Free City, 2o12

11 komentarai(ų) | comments »

Palik komentarą! |Leave your response!

Būk korektiškas! Be pykčio :)

Susikurk savo Gravatarą.

\