Co-urbanism 2o15: public space workshop | Co-urbanism: Lukiškių a. dirbtuvės
Autorius: Laimikis.lt
On June 8, 2o15 an Open square workshop was arranged at Lukiškių sq. (Vilnius) to figure out the needs and ideas of the active users of this space concerning this place. In 25 years of Independence, this square attracted an outstanding number of architectural contests — but it is the first time the actual space users are involved into sharing their vision of the square. This square is also a place where the soap bubble event (Burbuliatorius) has been arranged for last 7 years. The aim of the open square workshop is twofold:
• to map (what we have been doing since 2oo9) the needs of the users of the Lukiškių sq.
• to enable the users of Lukiškių sq. to shape their vision of the square in cooperation with the architects, using the models.
• to develop a participatory tool, based on the open discussions with the active users of the public space, and applicable for the professional development of architectural projects.
Alongside with Street blogging sessions, interviews and Micro-protest series, which took part on the square, this workshop is one of the participatory tool for including the users of the place into the open dialogue about the future of the square. We hope, that the inclusion of public discussions in the process of the development of the architectural vision will become a part of architectural practice here in Lithuania.
This workshop is a part of “Co-urbanism” initiative, which seeks to develop an effective communication and models of cooperation between residents’ groups, city stakeholders and city administration. Co-urbanism event series embraces lectures, open discussions and creative workshops. This workshop also continues series of activities, which Laimikis.lt group has been initiating to activate the users of the square since 2o12, arranging Street blogging sessions, public dialogues, and a series of micro-protests, seeking to include the square’s users into an open discussion about their needs and visions on this space.
Photo: Arturasz Photography, Burbuliatorius 2o15
Atviros dirbtuvės Lukiškių aikštėje, kurių metu miestiečiams siūloma įsitraukti į aikštės vizijos formavimą – tai trečioji renginių serijos Co-urbanism dalis. Jokia kita viešoji erdvė Lietuvoje nėra susilaukusi tiek konkursų, kiek Lukiškių aikštė – bet per 25 Nepriklausomybės metus šios dirbtuvės yra pirmas bandymas įtraukti aikštės naudotojus į architektūrinės vizijos vystymą. Dirbtuvių metu aikštės naudotojai kartu su architektais ir miesto žaidimų ir tyrimų laboratorija “Laimikis.lt” siekė išgryninti miestiečių poreikius ir aikštės vizijas. Tai pilotinis projektas, kuris leis mums suprasti, kaip miestiečių nuomones ir pageidavimus paversti vizijos formavimo įrankiu, kuriuo naudosis architektai [o idealiuoju atveju, kaip šis įrankis galėtų pagelbėti formuluojant architektūrinių konkursų sąlygas].
Dalyvaujantys architektai: Aušra ir Viktoras Kormilcevai, Tadas Jonauskis, Ieva Saldauskaitė (Architektūros vaikų fondas), Rolandas Palekas. Taip pat: šeštadienio dirbtuvių “Co-urbanism: bendradarbiavimo jungtys mieste” dalyviai, o svarbiausia – aikštės naudotojai, tarp kurių buvo ir periodiškai rašančių apie aikštę autorių, ir miestiečių, kuriems Lukiškių a. – kasdienio maršruto dalis, skatinanti detaliai apgalvoti naują jos scenarijų.
Dirbtuvių metu išryškėjo tiesiogiai į dirbtuves įsitraukiusių miestiečių poreikis parkui, žaidimo aikštelėms ir sportavimo erdvei. Surašome pagrindinius besikartuojančius motyvus:
• laisvai prieinamas geriamas vanduo ir fontanai.
• pievų poreikis. Pačios dirbtuvės vyko ant pievų, ir vis daugiau miestiečių ima suvokti pievų, ant kurių galima surengti iškylą, skaityti knygą ir tiesiog medituoti, privalumus.
• atsodinti gėlynus (pavyzdžiui palei takus) ir sutankinti krūmų žiedą aikštės centre.
• senus medžius dalyviai vertina ir gina. Siūlo pasodinti vaismedžius – ši idėja pastaruoju metu išsakoma vis dažniau.
• įrengti bėgimo takelius, žaidimo aikšteles.
Apibendrinant: dirbtuvėse aikštės naudotojai nori čia matyti parką, poreikis rekreacinėms zonoms mieste tik auga. Vykstant spartiems urbanizacijos procesams [ir nykstant baseinų, stadionų skaičiui ir žaliems plotams], rekreacinių zonų poreikis ateityje tik augs.
Šiuos rezultatus patvirtina ir kitų Laimikis.lt surengti veiksmų, kuriais buvo siekiama įtraukti aikštes naudotojus į dialogo lauko formavimą apie Lukiškių a., rezultatai. Gatvės blogo sesijos [2o12], kviečiančios aikštės naudotojus pasidalinti savo idėjomis apie aikštę; viešieji pokalbiai apie aikštę [2o13], siekiant užmegzti dialogą su įvairių interesų grupių atstovais, serija mikro-protesto akcijų [2o13], siūlėme miestiečiams anonimiškai pasidalinti savo replikomis apie aikštę, paliekant mažą transparantą Lukiškių a. Tai buvo reakcija į Kultūros ministerijai paskelbtą paminklo konkursą, kurio metu buvo aiškiai deklaruojamas atsiribojimas nuo miestiečių poreikių ir nuomonių [daugiau]. Jų pagrindu galime teigti, kad: rekreacinės zonos poreikis vilniečių artikuliuojamas labai aiškiai. Reprezentacinę funkciją atstovaujantys miestiečiai pasirengę svarstyti reprezentacijos formas, nors paminklų vizualizacijos jiems ir daro tiesioginį poveikį.
Proceso dokumentacija.
Nuotraukų autorė: Justina Gedvilaitė (Kamera)
Laimikis.lt naudojamas įrankis miestiečių nuomonių ir poreikių kartografavimui – Gatvės blogas.
Jau ne pirmus metus atlikdami apklausas dėl Lukiškių a. turime konstatuoti, kad pagrindinis vilniečių poreikis – ne reprezentacinė aikštė, o parkas su aikštelėmis vaikams ir galimybėmis įvairioms veikloms. Tai, kad aikštė yra žalia vilniečių nurodoma kaip pagrindinis aikštės potencialas. Geriamo vandens čiaupai, fontanas ir net baseinas – tarp geidžiamiausių objektų. Skulptūros ir paminklai? Aktualiems šios vietos naudotojams rūpi mažiausiai.
Daugiau nuotraukų:
Laimikis.lt facebook puslapio albume Co-urbanism 2015: open square workshop
“Co-urbanism: bendradarbiavimo jungtys mieste” renginių serija skirta bendradarbiavimo tarp skirtingų veiklų sričių ir interesų grupių, kuriant miesto erdves. Renginyje dalyvauja taktiniai urbanistai, miesto planuotojai ir architektai, vietų bendruomenių, miesto administracijos ir ministerijų atstovai. Dirbtuvių ir renginio Co-urbanism iniciatorė: Jekaterina Lavrinec, (Laimikis.lt).
Susiję įrašai:
• Lukiškių aikštė: ar bus išgirsti piliečių balsai? (Laimikis.lt)
• We loose public spaces: micro-protest | Mes prarandame viešąsias erdves: mikro-protestas (Laimikis.lt)
• Facebook event: Micro-protestas Nr. 1
• Tavo Lukiškių aikštė | The square is Yours (Laimikis.lt)
• Public spaces: talks | Du dialogai apie Lukiškių aikštę (Laimikis.lt)
• Lukiškių aikštės projektas: Kai reikia kalbėti (Unė Kaunautė)
Susiję ankstesni straipsniai, reportažai, interviu | Related reportages, publications, interviews:
“Sprendimas dėl Lukiškių aikštės yra kompromisinis” [LRT, Ryto garsai, 2013-07-16; Gabija Narušytė, Deividas Jursevičius: Rolandas Palekas, Mindaugas Pakalnis, Jekaterina Lavrinec]
• Žinių radijas, 2o13 o8 o2: Lukiškių aikštė: valstybės iškilmėms ar miestiečių pramogoms [vedėjas: Ridas Jasiulionis; platus nuomonių ir pašnekovų spektras]
• LRT, Ryto garsai, 2013-07-16: “Sprendimas dėl Lukiškių aikštės yra kompromisinis” [vedėjai: Gabija Narušytė, Deividas Jursevičius; svečiai: Rolandas Palekas, Mindaugas Pakalnis, Jekaterina Lavrinec]
• Lukiškių aikštė: ar bus išgirsti piliečių balsai? Delfi.lt, Nuomonių ringas, 2o13 o7 29
• 1st Baltic channel: Lithuanian news [in Russian]
• Mikro-protestas Lukiškių aikštėje: aikštę – piliečiams, o ne paminklams! [15 min]
Komentaras:
Ne vieną kartą siūlėme vilniečiams pasidalinti savo Lukiškių pievų vizija (Gatvės blogo sesijos, Mikro-protestas, pagaliau pats septintus metus trunkantis Burbuliatorius), kol kas pagrindinis iššūkis – suprasti, kaip miestiečių nuomones ir pageidavimus paversti vizijos formavimo įrankiu, kuriuo naudosis architektai
Viešosios erdvės – kone vienintelė galimybė užmezgti dialogą su kitų socialinių ir etninių grupių atstovais, ir ši galimybė užtikrina palankaus socialinio ir politinio klimato sąlygas. Todėl viešosios aikštės neturi būti komercionalizuojamos ar politizuojamos. Šiuolaikinių Europos miestų vystymo vizijų rengėjai tai puikiai supranta – pvz. sprendžiant iš Skandinavijos miestų planų paskutinių redakcijų.
Verta skirti: viešosios erdvės reprezentacijas, į kurias “gražu žiūrėti” nuo pačių viešųjų erdvių, kurioje turi būti “patogu būti greta skirtingų žmonių”.
labai teisingas sumanymas
Nors šį kartą maketo nedariau, bet tokių dirbtuvių reikia visiems, ir gyventojams, kad išreikštų savo norus, ir savivaldybei, kad įsiklausytų, ko reikia žmonėms. Geras startas! Linkiu plėtoti šį sumanymą toliau.
P.S. Negaliu prisijungti su savo fb acc, taip ir turi būti?
[…] metu išvystyto prototipo/sprendimo testavimas viešojoje erdvėje. Atnaujinimas | UPD: Dirbtuvių dokumentacija su komentarais • foto albumas [fb]. Moderatorė: Jekaterina Lavrinec (Laimikis.lt), bendradarbiaujant su […]
sergu už Lukiškių aikštę, mano šeimai tai viena patraukliausių vietų mieste. taip, šiuo metu trūksta suoliukų (bet anksčiau jų buvo dvigubai daugiau!), fontanas ir žaidimo aikštelė būtų privalumai. bet pati aikštė, žalia, atvira, su šešėliu, kviečianti ir smagi.
Press: Lukiškių aikštės atnaujinimo planas — įstrįgęs architektų ginčuose”:
“Viems architektų grupėms nesutariant dėl Lukiškių aikštės atnaujinimo projekto, konkursą skelbusi Aplinkos ministerija kreipsis į Viešųjų pirkimų tarnybą, ar galima įgyvendinti geriausiais pripažintų architektų siūlomą pigesnį aikštės sutvarkymo variantą […]
Pirmąją vietą aikštės sutvarkymo idėjos konkurse 2013-aisiais laimėjo Rolando Paleko vadovaujami architektai, antrosios vietos laimėtojai buvo Gintaro Čaikausko architektų grupė. Tolesni darbai įstrigo Vyriausybės atstovams nusprendus, kad planuojama aikštės sutvarkymo kaina – 40 mln. litų (11,6 mln. eurų) – yra per didelė.
Lukiškių aikštės Vilniuje sutvarkymo ir paminklo joje pastatymo klausimas sprendžiamas nuo 1999 metų.”
Konkursą laimėję architektai Lukiškių aikštę siūlo sutvarkyti septynis kartus pigiau.
[…] for urban spaces together! Urbingo • Co-Design Workshops: Urban Furniture • Burbuliatorius • Co-Urbanism – these initiatives brought together people from different cities, countries and professional […]
[…] 2015: • Co-urbanism pranešimai, • Co-urbanism viešoji paskaita: LaCol (Barselona); • Co-urbanism atviros aikštės dirbtuvės; • Co-urbanism taktinių iniciatyvų […]
Palik komentarą! |Leave your response!
Burbuliatorius flickr group
Donate :)
Co-Urbanism: Citizen Participation
Co-urbanism: bendradarbiavimo jungtys mieste - serija kasmetinių renginių, skirta sąveikų tarp skirtingų interesų grupių ir institucijų paieškai, siekiant kartu vystyti bendruomeniškas miesto erdves. Rengiama nuo 2o14 kartu su Minsko urbanistine laboratorija. Kuratorė Lietuvoje: dr. Jekaterina Lavrinec.
Laimikis Networks
• Starting from 2o16: Culturability (Culture + Sustainability), platforms that brings together culture actors from the Baltic Sea Region. Ongoing.
• Starting from 2o14: the Baltic House platform, hosted by Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku / The Baltic House Lab (Gdansk, Poland).
Our Partners / Clients / Services
• Kaunas 2022, ECoC: Kaunas Beast game (opening and following events);
• Kaunas 2022, ECoC: community programme workshops for the communities leaders from Kaunas and Kaunas region neighbourhoods (2019-2020);
• Goethe-Institut Litauen: workshops in mapping the cultural potential at Šalčininkai, Jašiūnai, Tauragė, Marijampolė (2019-2021);
• Engage Liverpool: Urbingo game for Liverpool (2018);
• Cartierul Creativ Carolina: Urbingo Centenar game for Alba Iulia (2017);
• Stirling municipality: Web0 communication platform for Stirling and navigation for the city center at “Urban Ideas Bakery” (2010);
ECF Research & Development Grant
Interreg: Baltic Sea Region / Nordic Council of Ministers
• 2019 Jan – 2021 Dec: Urban Cultural Planning (Cultural Planning as a method for urban social innovation). As asociate partners, we cooperate with Vilnius TECH, Faculty of Creative Industries and contribute to the development of the urban games and routes that focuse on the green potential of the courtyards in the post-soviet districts. Also, we start developing methodology for non-formal education in cultural planning.
• 2017 Sept – 2018 Aug: BSR Cultural Planning: “Cultural Planning as a BSR Tool for co-creating collaboration and innovation among citizens and between citizens and authorities, on inclusive sustainable development of city space” (Seed Project). Laimikis conducts participatory research at Visaginas on maping local cultural potential and builds the interconnections between the cultural organizations in Visaginas and with the cultural organisations in BSR.
• 2018 – Nordic Council of Ministers has enabled us to develop a design-based tool for participatory urban research and cooperative development of the visual identity of the place, based on studies of Visaginas. As a set of methods it can be universally applied for studying the visual identity of the places.
Grundtvig / Erasmus+ partnership projects:
• 2o13-2o15: "Inside Views - Fieldwork Methods of Social Anthropology to Promote Civic, Cultural and Intercultural Education". A training session for cultural adn social actors was arranged in Castelo de Vide.
• 2o11-2o13: "InterContexts - Contributions of Civic and Cultural Education in Disadvantaged Local Contexts". Local project: developed a set of communication tools designed for the strengthening of participation in the neighbourhoods [see here]. A short guidebook "Community and neighbourhood development: Informal Communication tools and cases" is published in collaboration with the partners. Recognized as a star project [European shared treasure].
Baltic Audience Links
Gatvės Laimikis | Vilnius street people
Portraits and talks with passers-by (since 2oo7)
Praeiviai: pokalbiai ir portretai (nuo 2oo7).
Follow the white rabbit:
Events [lt/eng]
• 2o18, March 22-24, Espoo/Helsinki: Nordic Urban Laboratory. Jekaterina runs a workshop in urban games.
• 2o18, Feb 15 - Riga, Culturability meeting on Cultural Planning (Poland-Germany-Denmark-Finland-Lithuania-Latvia-Norway).
• 2o18, Jan 28 - Feb 3 - London, Manchester, Belfast: UK study tour "Arts and social inclusion", British Council.
• 2o17, Dec - Jekaterina Lavrinec is awarded with Vilnius Bee sign for the works for Vilnius and its communities. Public award.
• 2o17, Dec 8-17 - Shenzhen (China), Bi-city Biennale for Urbanism and Architecture. Laimikis.lt presents an exhebition "Urban patchwork", devoted to the wooden Šnipiškės.
• 2o17, Dec - Riga, Culturability meeting on Cultural Planning (Poland-Germany-Denmark-Finland-Lithuania-Latvia-Norway)
• 2o17, Sept 17 - School of Citizen Artist at Šančiai Library, Kaunas;
• 2o17, July 5 - 13 / August 29 - Septmeber 2: Urbingo game for Liverpool. Hosted by Engage Liverpool;
• 2o17, June : Culturability: cultural planning & games seminar;
• 2o17, June 8-9: Reaktor: cultural planning workshop, Visaginas;
• 2o17, May 25-28: TEH83: Sharing Communities, ROJC, Pula, Croatia;
• 2o17, May 20-21: Coordinate System, the Urban Art Platform of Eastern Europe, Forum, Berlin;
• 2o17, May 17-20: Baltic Audience Links - "Urban Participation" Seminar & Workshop, hosted by the Baltic Sea Cultural Center, Gdansk;
• 2o17, April 7-8: Co-urbanism, hosted by Laimikis.lt, Vilnius;
• 2o17, March 8-11: CitizensLab meeting in Brussels;
• 2o17, March 1-3: Culturability working group on Cultural planning at Pori, Finland.
• 2o17, Feb 21-23: Conference Audience Links Xchange. J. Lavrinec as a key speaker: presenting the research on Baltic Audience Links. The moderator of the Baltic NGOs session.
• 2o17, Jan 17-22: Urbingo workshop for Cartierul Creativ Carolina, Alba Iulia, Romania (CitizensLab).
• 2o16, Oct 26: Forum "Culture and Sustainable Development", paper: Creativity and social innovation for community development (Jekaterina Lavrinec).
• 2o16, Sept 24-27: Spatial Development Forum, Xtreme Urbanism. St. Petersburg, Russia. Crash-course in DIY urban culture and pannel for the Baltic DIY culture, dr. J. Lavrinec (Laimikis.lt) as one of key-speakers.
• 2o16, June 23-26: Citizens Lab: 12 European cities, 36 neighbourhoods. MitOst e.V., Berlin.
• 2o16, June 16-17: Policy Area Culture, Warsaw
• 2o16, June 10-11: Baltic Sea NGO Forum, Gdansk. Key speaker for the topic "Meaning of the culture for the cooperative urban development".
• 2o16, May 27-30: City Makers Summit, Amsterdam. Laimikis.lt is a City Embassy for Vilnius:)
• 2o16, April: Culturability meeting, hosted by Ars Baltica, Rendsburg.
• 2o16, March 30: "Vietos kultūra". Pranešimas: Bendruomeninės kūrybinės iniciatyvos kaip vietovės gaivinimo įrankis. Utena.
• 2o16, March 18: UNESCO: Kultūrų raiškos įvairovė – darnesnės visuomenės link | Diversity of Cultural Expressions, speaker. Vilnius.Convention | Press.
• 2o16, Feb 4-5: City Makers Pre-summit, at De Zwijger, Amsterdam: video. • 2o15, Sept: Interdisciplinary exhibition "City close to the water". Object "Komoda nr 3". The Baltic House Lab exhibition. Gdansk, Poland.
• 2o14, Nov 23-25: the Baltic networks meeting: the Baltic House program. Gdansk, Poland.
• 2o14, Nov 7-8: InsideViews meeting (Life Long Learning Programme) in Liege, Belgium.
• 2o14, Nov 2-3: Caucasus Cultural Initiatives Network's event and conference "Community Art as an Impulse for Intercultural Dialog", Speaker. Tbilisi, Georgia.
• 2o14, Oct 28-29: Baltic urbanists network meeting at Riga (@Goethe-Institut Riga & Urban Institute Riga). Participantion in the round table.
• 2o14, Oct 27: Public discussion "Vilnius: a Public Space?" with the architect R. Palekas, urban anthropologist J. Lavrinec, and Vilnius mayor A. Zuokas at "Inconvenient Films Festival" (Nepatogus kinas), Vilnius.
• 2o14, Oct 23-25: Idea Camp 2014, European Cultural Foundation, Marseille.
• 2o14, Sept 10-15: Contemporary art festival "Survival Kit", Riga. Urban furniture workshop by Jekaterina Lavrinec at Liksnas 26, symposium "Urban Utopia: Art and Culture as a Tool for Exploring and Researching a City" (Latvian Center for Contemporary Art | Urban Institute, Riga) & round table on the Otherness (Fargfabriken).
• 2o14, July 25-27: Summer school "Creative and social practices in public space", St.Petersburg. Tutorship.
• 2o14, June 20-21: Hosting an international Grundtvig partnership seminar-workshop "Participatory and Arts-based Research Approaches: the engaging tactics of collecting and communicating ethnographic data", Vilnius.
• 2o14, June 13-20: Public lecture & training session for the participants of the Kaukas summer school "Reanimation of public space", Kaunas.
• 2o14, April 17-18: A training session and consultancy for regional active citizens groups, NVO's, municipality and elderate workers "Regeneration of public spaces: urban design principles and cases", Utena district. LT: Viešųjų erdvių tvarkymo planavimas: dizaino principų taikymas ir geroji patirtis, Utenos raj., Utenos regiono vietos veiklos grupė.
• 2o14, Feb 21-March 8: Laimikis.lt takes part in running a winter school in Critical Mapping, curating workshops, which focuses on the wooden Šnipiškės.
• 2o14, Jan 28-Feb 2: Visiting InsideViews partners in Paris. Host:
• 2o13 Nov 24-28: Visit to Fargfabriken, Stockholm. The Baltic meeting on art tactics, promoting citizen participation.
• 2o13 Nov 7-8: Presenters at "Social Entrepreneurship for Liveable Cities" Forum, Riga, Latvia
• Starting from Oct 27: Street blogging session by and in Coffee Inn at Pilies str., Vilnius
• 2o13 Oct 26: "Contemporary Diaries": presentations on Street Blog and Cabinets of Curiosities (Cinema Book workshop)
• 2o13 Oct 2-4: Strategies of preserving the old and creating the new in the urban spaces: Cases of the Baltic region Countries (New Urban Topologies, the Center of Contemporary Art and Urbanism Fargfabriken & TOK), Saint Petersburg, Russia
• 2o13 May-October: Street Mosaic workshop, Guided tours, Developing alternative playground, Neighbours' meetings in the wooden neighbourhood of Šnipiškės.
• 2o13 June-August: public debates on the reconstruction of public spaces (Lukiškės sq.) in Vilnius and citizen participation on radio & in press. Micro-protest action.
• 2o13, June 12: Colloquium Vilnense session V: Civil Society? Public Spaces of Memory: presentation "Building Community Spaces in Šnipiškės neighborhood".
• 2o13, May 17-20: Inter-Context meeting in Riga. Laimikis team presented a work in progress in Šnipiškės neighbourhood.
• 2o13, May 3-5: "Išeik į aikštę" (Come to the square!) festival at Cathedral sq., Vilnius.
• 2o13, April 24-28: Laimikis team visits their colleagues in Berlin and explores community gardens initiatives.
• 2o13, Jan 23 - Feb 2: Laimikis team visits their Portuguese colleagues (ICE), who develop a regional project, focused on actualization of historical memory and cultural heritage. Castelo de Vide school, Instituto Politécnico de Portalegre, Ferreira do Alentejo municipality and several museums and galleries around the region are involved.
Recent Comments
also we:
channels
Urban ideas:
City DNR: Alternative city mapping
structures and movements by Lu Xinjian.
Blogroll
Meta
Daugiausia komentarų
Archyvas
Recent Posts
© 2oo7-2o15 Visos teisės priklauso laimikis.lt autoriams.
Laimikio įrankis WordPress | blogo šablonas Arthemia (by Michael Hutagalung)