Workshop: Street Komoda | Meno viešosiose erdvėse dirbtuvės: Gatvės Komoda
Autorius: Laimikis.lt
Street Komoda was launched in Vilnius in the middle of August. Street Komoda is a place for sharing: you can leave items, which you find on the streets and things you would like to give in Komoda. You can take any item you like from the Komoda. This street object is a result of “Lost’n’Found” workshop (tutor: Jekaterina Lavrinec/Laimikis.lt at LitPro summer school) and a collaboration with street artists Darius and Andrius. We hope you will enjoy the findings and treasures inside the Komoda! :) You will find it in Vilnius, at Gedimino 9, by the stairs/fountains.
Street Komoda project has both online and offline modes as Street Blog does. Besides the street object “Komoda”, there is a FB platform Street Komoda and a crowd map for mob.tel. for posting objects, found on streets.
Kartu su gatvės menininkais iš Lietuvos ir tarptautine studentų grupe (Ispanija, Lenkija, Baltarusija) sukūrėme Gatvės Komodą, kuri skirta dalintis radiniais ir gerais daiktais! Gatvės Komodą nuo šiol galima rasti prie Gedimino 9, kur fontanai :) Instrukcija paprasta: jūs galite pasiimti iš Komodos bet kokį patikusį daiktą. Jūs galite palikti Komodoje daiktą, kuris gali praversti kitiems. Žemiau pateikiame proceso dokumentaciją ir idėjos aprašymą.
Projektą įgyvendinome workshop’o “Lost’n’Found” (LitPro summer school “City. Language. Identity“) metu. Dirbtuvių komanda: Ewa Ratyńska, Marta Poplawska, Eduardo Giménez-Cassina Bergareche, Lucyna Margańska, and Lina Novik. Kūrybinių dirbtuvių vadovė: Jekaterina Lavrinec (Laimikis.lt).
Dirbtuvių atskaitos taškas buvo klausimas apie kasdienius sąveikos scenarijus, kurie susiklosto aplink pamestų ir surastų daiktų mieste. Koks šiomis dienomis yra radinių biuro vaidmuo? Kaip miestiečiai dalinasi daiktais? Kokius išvysto alternatyvius komunikacijos kanalus, kad informuotų vieni kitus apie radinius arba dalybas? Siekdami padėti kitiems surasti pamestus daiktus, miestiečiai transformuoja viešųjų erdvių scenografiją: pavyzdžiui, pakeldami nuo žemės ir “užkabindami” ant tvorų ir palangių pirštines ir kitus smulkius daiktus. Viešosiose erdvėse neretai iškabinami ir miesto skelbimai apie surastus gyvūnus ir daiktus. Praeiviai anonimiškai rūpinasi vieni kitais, o miesto erdvė yra formuojama būtent šių šiltų sąveikų. Apie tai liudija ir dalinimosi daiktais vietos, spontaniškai atsirandančios miegamuosiuose rajonuose, kiemuose ir namų laiptinėse.
Viena iš užduočių studentams buvo miesto naršymas fiksuojant, kaip miestiečiai “prijaukina / pasisavina” miesto erdves, kaip pritaiko jas savo poreikiams. Beje, ar esate pastebėję, kad tipiškas miestietis žiūri tiesiai prieš save, turistas – kiek aukščiau kitų žmonių galvų, į fasadus, o ką nors pametęs/ieškantis žmogus – po kojomis?:)
Kita mūsų tema buvo miesto žaidimai ir žaidybinių erdvių kūrimas viešosiose erdvėse. Vaikystėje daugelis žaidimų buvo susiję su daiktų paieškomis (prisimenate “sekretus” po spalvotais stikliukais?). Ieškoti daiktų gatvėje buvo įdomu, o smulkūs radiniai sukeldavo nemažai džiaugsmo. Nusprendėme sugrąžinti atradimo džiaugsmą miestiečiams, įrengę viešoje erdvėje Gatvės Komodą – vietą, kurios turinys nuolat keičiasi praeivių dalyvavimo dėka: juk kiekvienas kiekvienas gali palikti kitiems naudingą daiktą, arba pasiimti patikusį daikčiuką. Siekėme išvystyti iniciatyvą, kuri suderintų pragmatinę funkciją (galimybė susirasti reikalingą arba pamestą daiktą) ir žaidybinę (galimybė anonimiškai komunikuoti su praeiviais per daiktus). Mums buvo svarbu, kad išvystytas projektas išliktų ir pasibaigus kūrybinėms dirbtuvėms.
Eduardo pasiūlytas žaidimas: įvedant lenktinių elementą, “kieno radinys įdomesnis”, naršymas miesto gatvėmis gali virsti smagiu žaidimu. Vėliau radiniai patalpinami žemėlapyje, nurodant, kur jie buvo surasti.
Prie Gatvės Komodos kūrimo prisidėjo gatvės menininkai Darius Rimeika ir Andrius Sabaliauskas, kurie atvyko į Vilnių specialiai tam, kad sukurtų savitą Komodos stilių. Sužinojęs, kad Komodą ketiname instaliuoti prie Gedimino 9 laiptų, Darius pasiūlė priderinti šį “miesto baldą” prie aplinkos, atkuriant betoninę tekstūrą komodos išorėje. Tuo tarpu grafičius buvo nuspręsta “paslėpti” Komodos stalčiuose. Netikėtai pasirodančios spalvos turėtų sukelti nuostabą ir džiaugsmą kiekvienam praeiviui, išdrįsusiam juos atsidaryti.
Šis sprendimas pilnai pasiteisino: Gatvės Komoda atrodo kaip organiškas miesto elementas. Betoninis Komodos “kamufliažas” iš dalies užtikrina šio objekto ilgaamžiškumą, o taip pat neprovokuoja klausimų apie šio objekto “legitimumą”. Tačiau atsiradus smalsuoliui, kuris ima tyrinėti Komodos stalčius, aplinkiniai iš karto pastebi šį objektą.
Dėl instrukcijų įrengimo ant Komodos turėjome nemažai ginčių: viena vertus, interaktyvus gatvės objektas turi būti intuityviai aiškus praeiviams, kita vertus, instrukcijos suteikia Komodai neatsitiktinio objekto statusą.
Skirtingos Komodos kūrimo stadijos ir žmonės, prisidėję prie Gatvės Komodos kūrimo. Dar reikia paminėti Komodos savininkus Nerijų ir Aureliją, kurie maloniai atvežė Komodą į Vilnių iš sodo specialiai mūsų projektui. Gatvės Komodos koncepcija ir pats objektas buvo sukurti per penkias (!) dienas :)
Praėjus kelioms dienoms nuo Gatvės Komodos instaliavimo prie Gedimino 9, galime džiaugtis, kad ji veikia :) Komodos stalčių turinys atsinaujina labai sparčiai, o miestiečiai čia ne tik palieka radinius, bet atneša ir naujų daiktų bei įmeta laiškelius savo draugams.
Radiniai
• Fantastiškai gera knyga “A Necessary Music” – bet ją pasiėmė kažkas kitas. Pati įdėjau Salvadoro Dali “Genijaus dienoraštį” – turėjau kelis egzempliorius.
• Galiojantys bilietai po 2 litus, kurių vienu metu nebebuvo kioskuose, galima buvo rasti Komodoje.
• Užrašų knygelės – vienas populiaresnių daiktų: jas dažnai palieka Komodoje, bet lygiai taip pat greitai pasiima.
• Papuošalai: žodis “komoda” daugelyje Europos kalbų skamba panašiai, ir tik anglų kalba komoda yra jewelry chest. Vardas pasiteisina, nes kartais Gatvės Komodoje teko matyti nemažai įvairių papuošalų, stiklinių apyrankių, pakabukų iš odos, ženkliukų su krištolais, visi geros kokybės.
• Maistas: saldainiai, sausainiai ir net varškė. Hm, gal nedėkite greitai gendančio maisto :)
• Žaisliukai: skambantys rutuliukai ir guminiai kamuoliai katinams ir kitiems žvėrims.
• Ženkliukai: atsiranda dažnai, dingsta akimirksniu :)
• Vintažiniai daiktai: pakaba su žąsiukais, labai miela.
• Panašūs objektai traukia panašius: kažkas įdėjo vieną kortą su džokeriu – o kitą dieną pasirodė visa kortų kaladė. Įdėjus porą stiklinių rutuliukų, kitą dieną radau dar vieną didelį baltą rutulį.
• Užsukite pasižiūrėkite, kokių dar daiktų ten pasitaiko, naudokitės Komoda drąsiai :)
Kaip ir Gatvės Blogas, Komoda veikia offline ir online režimu: be instaliacijos egzistuoja dar ir interneto platforma bei aplikacija telefonams, kur praeiviai kviečiami palikti žinutes apie surastus daiktus – bei nuotraukas!
Press & sources:
• Grynas.lt: Vilniaus centre išdygo paslaptinga Gatvės Komoda (LT);
• Lžinios.lt: Gatvėje pastatyta komoda žadino praeivių smalsumą (LT);
• Kulturalnie.waw.pl: Street Komoda (PL);
• Belsat TV: Komoda (BY);
…………………………………………………………………..
Recent workshops, run by Laimikis.lt members:
• Vilnius: Laser Graffiti: T.A.G., LitPro workshop, 2o12.
• Kaliningrad: “Art interventions and citizen participation in urban planning processes”. National Centre for Contemporary Art. “Going Public” project (Goethe-Institut), 2o12.
• Moscow: Interactive Moscow: Spatial Theories, Practices, Interventions, Summer School at Strelka Institute for Media, Architecture and Design, 2o12.
• Vilnius: “City Says: Urban interventions“, “Going Public” project (Goethe-Institut) / LitPro workshop, 2o12
• Tallinn: “Street Messages: Creative communication in Public Spaces”. Vaba Linn / Free City, 2o12
o. special for me postas:)) norėjau iškart eit pažiūrėt, bet įkalbėjo mane važiuot namo. gal ryt pažiūrėsiu. atrodo nuostabiai pilka išorė ir spalvingas vidinis pasaulis (lyg apie žmogų:)).
Tu ne tik pasižiūrėk, bet ir įdėk ką nors:)
Ir paimk, jeigu rasi, ką:)
burbulų ;)
tinka :)
ypač arčiau kito burbulingo pirmadienio (rugsėjo 3 d.) ;)
Omg omg omg! Tai labai geras projektas!
Būtinai ką nors įdėsiu ;D
[…] Street Komoda o1 Share it […]
Žodžiu taip, nebuvau čia 100 metų, o dabar negaliu atsitraukti. ) Komoda yra neapsakomai geras išradimas, *sužavėtas*
[…] by Laimikis.lt members / Š.m. Laimikis.lt pravestos kūrybinės dirbtuvės: • Vilnius: “Lost, found and shared: scenarios for interaction” (LitPro summer school “City. Language. Identity”), 2012 • Kaliningrad: […]
Palik komentarą! |Leave your response!
Burbuliatorius flickr group
Donate :)
Co-Urbanism: Citizen Participation
Co-urbanism: bendradarbiavimo jungtys mieste - serija kasmetinių renginių, skirta sąveikų tarp skirtingų interesų grupių ir institucijų paieškai, siekiant kartu vystyti bendruomeniškas miesto erdves. Rengiama nuo 2o14 kartu su Minsko urbanistine laboratorija. Kuratorė Lietuvoje: dr. Jekaterina Lavrinec.
Laimikis Networks
• Starting from 2o16: Culturability (Culture + Sustainability), platforms that brings together culture actors from the Baltic Sea Region. Ongoing.
• Starting from 2o14: the Baltic House platform, hosted by Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku / The Baltic House Lab (Gdansk, Poland).
Our Partners / Clients / Services
• Kaunas 2022, ECoC: Kaunas Beast game (opening and following events);
• Kaunas 2022, ECoC: community programme workshops for the communities leaders from Kaunas and Kaunas region neighbourhoods (2019-2020);
• Goethe-Institut Litauen: workshops in mapping the cultural potential at Šalčininkai, Jašiūnai, Tauragė, Marijampolė (2019-2021);
• Engage Liverpool: Urbingo game for Liverpool (2018);
• Cartierul Creativ Carolina: Urbingo Centenar game for Alba Iulia (2017);
• Stirling municipality: Web0 communication platform for Stirling and navigation for the city center at “Urban Ideas Bakery” (2010);
ECF Research & Development Grant
Interreg: Baltic Sea Region / Nordic Council of Ministers
• 2019 Jan – 2021 Dec: Urban Cultural Planning (Cultural Planning as a method for urban social innovation). As asociate partners, we cooperate with Vilnius TECH, Faculty of Creative Industries and contribute to the development of the urban games and routes that focuse on the green potential of the courtyards in the post-soviet districts. Also, we start developing methodology for non-formal education in cultural planning.
• 2017 Sept – 2018 Aug: BSR Cultural Planning: “Cultural Planning as a BSR Tool for co-creating collaboration and innovation among citizens and between citizens and authorities, on inclusive sustainable development of city space” (Seed Project). Laimikis conducts participatory research at Visaginas on maping local cultural potential and builds the interconnections between the cultural organizations in Visaginas and with the cultural organisations in BSR.
• 2018 – Nordic Council of Ministers has enabled us to develop a design-based tool for participatory urban research and cooperative development of the visual identity of the place, based on studies of Visaginas. As a set of methods it can be universally applied for studying the visual identity of the places.
Grundtvig / Erasmus+ partnership projects:
• 2o13-2o15: "Inside Views - Fieldwork Methods of Social Anthropology to Promote Civic, Cultural and Intercultural Education". A training session for cultural adn social actors was arranged in Castelo de Vide.
• 2o11-2o13: "InterContexts - Contributions of Civic and Cultural Education in Disadvantaged Local Contexts". Local project: developed a set of communication tools designed for the strengthening of participation in the neighbourhoods [see here]. A short guidebook "Community and neighbourhood development: Informal Communication tools and cases" is published in collaboration with the partners. Recognized as a star project [European shared treasure].
Baltic Audience Links
Gatvės Laimikis | Vilnius street people
Portraits and talks with passers-by (since 2oo7)
Praeiviai: pokalbiai ir portretai (nuo 2oo7).
Follow the white rabbit:
Events [lt/eng]
• 2o18, March 22-24, Espoo/Helsinki: Nordic Urban Laboratory. Jekaterina runs a workshop in urban games.
• 2o18, Feb 15 - Riga, Culturability meeting on Cultural Planning (Poland-Germany-Denmark-Finland-Lithuania-Latvia-Norway).
• 2o18, Jan 28 - Feb 3 - London, Manchester, Belfast: UK study tour "Arts and social inclusion", British Council.
• 2o17, Dec - Jekaterina Lavrinec is awarded with Vilnius Bee sign for the works for Vilnius and its communities. Public award.
• 2o17, Dec 8-17 - Shenzhen (China), Bi-city Biennale for Urbanism and Architecture. Laimikis.lt presents an exhebition "Urban patchwork", devoted to the wooden Šnipiškės.
• 2o17, Dec - Riga, Culturability meeting on Cultural Planning (Poland-Germany-Denmark-Finland-Lithuania-Latvia-Norway)
• 2o17, Sept 17 - School of Citizen Artist at Šančiai Library, Kaunas;
• 2o17, July 5 - 13 / August 29 - Septmeber 2: Urbingo game for Liverpool. Hosted by Engage Liverpool;
• 2o17, June : Culturability: cultural planning & games seminar;
• 2o17, June 8-9: Reaktor: cultural planning workshop, Visaginas;
• 2o17, May 25-28: TEH83: Sharing Communities, ROJC, Pula, Croatia;
• 2o17, May 20-21: Coordinate System, the Urban Art Platform of Eastern Europe, Forum, Berlin;
• 2o17, May 17-20: Baltic Audience Links - "Urban Participation" Seminar & Workshop, hosted by the Baltic Sea Cultural Center, Gdansk;
• 2o17, April 7-8: Co-urbanism, hosted by Laimikis.lt, Vilnius;
• 2o17, March 8-11: CitizensLab meeting in Brussels;
• 2o17, March 1-3: Culturability working group on Cultural planning at Pori, Finland.
• 2o17, Feb 21-23: Conference Audience Links Xchange. J. Lavrinec as a key speaker: presenting the research on Baltic Audience Links. The moderator of the Baltic NGOs session.
• 2o17, Jan 17-22: Urbingo workshop for Cartierul Creativ Carolina, Alba Iulia, Romania (CitizensLab).
• 2o16, Oct 26: Forum "Culture and Sustainable Development", paper: Creativity and social innovation for community development (Jekaterina Lavrinec).
• 2o16, Sept 24-27: Spatial Development Forum, Xtreme Urbanism. St. Petersburg, Russia. Crash-course in DIY urban culture and pannel for the Baltic DIY culture, dr. J. Lavrinec (Laimikis.lt) as one of key-speakers.
• 2o16, June 23-26: Citizens Lab: 12 European cities, 36 neighbourhoods. MitOst e.V., Berlin.
• 2o16, June 16-17: Policy Area Culture, Warsaw
• 2o16, June 10-11: Baltic Sea NGO Forum, Gdansk. Key speaker for the topic "Meaning of the culture for the cooperative urban development".
• 2o16, May 27-30: City Makers Summit, Amsterdam. Laimikis.lt is a City Embassy for Vilnius:)
• 2o16, April: Culturability meeting, hosted by Ars Baltica, Rendsburg.
• 2o16, March 30: "Vietos kultūra". Pranešimas: Bendruomeninės kūrybinės iniciatyvos kaip vietovės gaivinimo įrankis. Utena.
• 2o16, March 18: UNESCO: Kultūrų raiškos įvairovė – darnesnės visuomenės link | Diversity of Cultural Expressions, speaker. Vilnius.Convention | Press.
• 2o16, Feb 4-5: City Makers Pre-summit, at De Zwijger, Amsterdam: video. • 2o15, Sept: Interdisciplinary exhibition "City close to the water". Object "Komoda nr 3". The Baltic House Lab exhibition. Gdansk, Poland.
• 2o14, Nov 23-25: the Baltic networks meeting: the Baltic House program. Gdansk, Poland.
• 2o14, Nov 7-8: InsideViews meeting (Life Long Learning Programme) in Liege, Belgium.
• 2o14, Nov 2-3: Caucasus Cultural Initiatives Network's event and conference "Community Art as an Impulse for Intercultural Dialog", Speaker. Tbilisi, Georgia.
• 2o14, Oct 28-29: Baltic urbanists network meeting at Riga (@Goethe-Institut Riga & Urban Institute Riga). Participantion in the round table.
• 2o14, Oct 27: Public discussion "Vilnius: a Public Space?" with the architect R. Palekas, urban anthropologist J. Lavrinec, and Vilnius mayor A. Zuokas at "Inconvenient Films Festival" (Nepatogus kinas), Vilnius.
• 2o14, Oct 23-25: Idea Camp 2014, European Cultural Foundation, Marseille.
• 2o14, Sept 10-15: Contemporary art festival "Survival Kit", Riga. Urban furniture workshop by Jekaterina Lavrinec at Liksnas 26, symposium "Urban Utopia: Art and Culture as a Tool for Exploring and Researching a City" (Latvian Center for Contemporary Art | Urban Institute, Riga) & round table on the Otherness (Fargfabriken).
• 2o14, July 25-27: Summer school "Creative and social practices in public space", St.Petersburg. Tutorship.
• 2o14, June 20-21: Hosting an international Grundtvig partnership seminar-workshop "Participatory and Arts-based Research Approaches: the engaging tactics of collecting and communicating ethnographic data", Vilnius.
• 2o14, June 13-20: Public lecture & training session for the participants of the Kaukas summer school "Reanimation of public space", Kaunas.
• 2o14, April 17-18: A training session and consultancy for regional active citizens groups, NVO's, municipality and elderate workers "Regeneration of public spaces: urban design principles and cases", Utena district. LT: Viešųjų erdvių tvarkymo planavimas: dizaino principų taikymas ir geroji patirtis, Utenos raj., Utenos regiono vietos veiklos grupė.
• 2o14, Feb 21-March 8: Laimikis.lt takes part in running a winter school in Critical Mapping, curating workshops, which focuses on the wooden Šnipiškės.
• 2o14, Jan 28-Feb 2: Visiting InsideViews partners in Paris. Host:
• 2o13 Nov 24-28: Visit to Fargfabriken, Stockholm. The Baltic meeting on art tactics, promoting citizen participation.
• 2o13 Nov 7-8: Presenters at "Social Entrepreneurship for Liveable Cities" Forum, Riga, Latvia
• Starting from Oct 27: Street blogging session by and in Coffee Inn at Pilies str., Vilnius
• 2o13 Oct 26: "Contemporary Diaries": presentations on Street Blog and Cabinets of Curiosities (Cinema Book workshop)
• 2o13 Oct 2-4: Strategies of preserving the old and creating the new in the urban spaces: Cases of the Baltic region Countries (New Urban Topologies, the Center of Contemporary Art and Urbanism Fargfabriken & TOK), Saint Petersburg, Russia
• 2o13 May-October: Street Mosaic workshop, Guided tours, Developing alternative playground, Neighbours' meetings in the wooden neighbourhood of Šnipiškės.
• 2o13 June-August: public debates on the reconstruction of public spaces (Lukiškės sq.) in Vilnius and citizen participation on radio & in press. Micro-protest action.
• 2o13, June 12: Colloquium Vilnense session V: Civil Society? Public Spaces of Memory: presentation "Building Community Spaces in Šnipiškės neighborhood".
• 2o13, May 17-20: Inter-Context meeting in Riga. Laimikis team presented a work in progress in Šnipiškės neighbourhood.
• 2o13, May 3-5: "Išeik į aikštę" (Come to the square!) festival at Cathedral sq., Vilnius.
• 2o13, April 24-28: Laimikis team visits their colleagues in Berlin and explores community gardens initiatives.
• 2o13, Jan 23 - Feb 2: Laimikis team visits their Portuguese colleagues (ICE), who develop a regional project, focused on actualization of historical memory and cultural heritage. Castelo de Vide school, Instituto Politécnico de Portalegre, Ferreira do Alentejo municipality and several museums and galleries around the region are involved.
Recent Comments
also we:
channels
Urban ideas:
City DNR: Alternative city mapping
structures and movements by Lu Xinjian.
Blogroll
Meta
Daugiausia komentarų
Archyvas
Recent Posts
© 2oo7-2o15 Visos teisės priklauso laimikis.lt autoriams.
Laimikio įrankis WordPress | blogo šablonas Arthemia (by Michael Hutagalung)