Į pradžią » Urban games & interventions

Šnipiškiečiai: Raidžių ganymas | Art intervention – Urban Letter walk

20 May 2013 19 komentarai(-ų)

Autorius: Laimikis.lt

These colorful mobile letters is a prototype of a transformable module playground. It serves both as a landmark (as many typographic installation do), but also as a multifunctional placemaking set. We made it stable, light and transformable. This typographic set is dedicated to the wooden neighbourhood of Šnipiškės. Before presenting an alternative playground to the local community, with a help of our dear friends we arranged an awareness-raising intervention, “Urban Letter walk” (May 12, 2o13) on the Europe square, seeking to draw attention of Vilnius citizens to the hidden Šnipiškės (Shnipishkes) neighborhood, making it visible.

Object: Mobile module placemaking set “Letters”.
Design, special Šnipiškės type: Tomas Umbrasas.
Concept, design, technical solution: Jekaterina Lavrinec + Julius Narkūnas. Laimikis.lt urban group (c).

A wooden neighbourhood of Šnipiškės lays in the heart of Vilnius (Lithuania) just next to the expanding skyscrapers area. A cultural potential of this green area in the center of the city is underestimated, as communal problems of wooden district have been ignored for decades. As municipality does not come to Šnipiškės to solve communal problems, Šnipiškės comes to the Europe square, where municipality is based.

Dviejų m. aukščio spalvingos raidės, kurios tarnauja ir kaip vietos ženklas, ir kaip modulinė žaidimo aikštelė – naujas konceptas, sukurtas kūrybinės grupės “Laimikis.lt”. Pirmą kartą pristatėme jį Europos aikštėje, kartu su draugais, bendraminčiais ir šnipiškiečiais ganydami jas po savivaldybės langais. Kodėl? Atsakymą rasite žemiau :)

Žaidybinis objektas “Raidės”.
Specialus Šnipiškių šriftas: Tomas Umbrasas
Konceptas, dizainas ir techninis sprendimas (c): Jekaterina Lavrinec + Julius Narkūnas. VŠį “Laimikis.lt”.

Vos už kelių metrų nuo modernaus Europos prekybos centro ir dangoraižių driekiasi medinis Vilniaus rajonas Šnipiškės. Spaudoje jis dažnai tapatinamas su apleistais sklypais, netvarka ir asocialumu, ir užsakomųjų straipsnių tonas tampa vis įžūlesnis. Ignoruodama rajono komunalines problemas, savivaldybė skatina socialines problemas o taip pat išbraukia puikų potencialą turintį rajoną iš vilniečių žemėlapio.

Prieš porą metų apsigyvenome prie pat medinės Šnipiškių dalies, ir pradėję kartu su vietos gyventojais plėtoti kūrybines iniciatyvas, aptikome, kad spaudoje formuojamas rajono gyventojų įvaizdis neatitinka realios padėties. Spaudoje marginalizuojami Šnipiškių gyventojai yra aktyvūs ir siekiantys permainų vilniečiai, atviri kultūrinėms iniciatyvoms. Tačiau šnipiškiečiams siekiant pagerinti savo rajoną, jie nesulaukia savivaldybės pritarimo.

Pavyzdžiui, pateikiant nustatyta tvarka prašymus sutvarkyti kelius, kuriais negali pravažiuoti nei vaikiškas vežimėlis, nei Šnipiškėse gyvenantys neįgalūs gyventojai, iš savivaldybės gaunamas ciniškas oficialus atsakymas, kad šis klausimas bus svarstomas tik kai “bus kompleksiškai nagrinėjama kvartalo plėtra ir perspektyvos”. O juk išsprendus komunalines problemas, kurios nereikalauja milijoninių investicijų, rajonas jau dabar gali pasiūlyti vilniečiams ir miesto svečiams žalias laisvalaikio zonas ir kūrybines veiklas. Šnipiškiečiai artikuliuoja tris pagrindines rajono problemas: nesutvarkyti keliai, neatnaujinta vandentiekio, nuotekų sistema, žaidimų aikštelių trukumas. Vieną iš trijų problemų galėjome išspręsti jau dabar.

Spalvotos dviejų metrų aukščio raidės “Šnipiškės” atlieka dvejopą funkciją: tai ir naujojo tipo žaidimo aikštelės prototipas, ir vietos ženklas, kuris ateityje taps Šnipiškių bendruomenės bei rajono svečių susibūrimo vieta. Mūsų atlikta vietos studija parodė, kad nepaisant įspūdingo nenaudojamų sklypų skaičiaus, šiame rajone trūksta ir žaidimo aikštelių, ir bendruomeninių erdvių. Ieškodami sprendimų, atsigręžėme į skandinavų ir olandų dizaine naudojamą idėją apie modulines žaidimo aikšteles. Iš atskirų dalių surenkamos dinamiškos aikštelės įkvėpė sukurti raides, iš kurių galima organizuoti įvairias konstrukcijas. Raidžių taškai ir varnelės lengvai nuimami – ir virsta sėdimomis vietomis bei staliukais. Šnipiškių šriftą mums sukūrė Tomas Umbrasas.

Prieš pristatydami naujojo tipo aikštelę šnipiškiečiams, nusprendėme paraginti Vilniaus m. savivaldybę skirti dėmesį komunalinėms šio rajono problemoms, o vilniečius paskatinti pasidomėti šio miesto centre esančio rajono potencialu. Todėl gegužės 12 d. Europos aikštėje, prie pat savivaldybės inicijavome meninę intervenciją “Raidžių ganymas”. Spalvingos raidės “Šnipiškės” buvo ganomos po savivaldybės langais. Jeigu savivaldybė neina į Šnipiškės, Šnipiškės ateina į savivaldybę.

Mes labai dėkingi šnipiškiečiams ir vilniečiams, kurie palaikė mūsų iniciatyvą ir sudalyvavo “Raidžių ganyme!”. Jau ateinantį ketvirtadienį, gegužės 30 d., 18.oo šios raidės taps bendruomeninės šventės (“Kaimynų iškylos”) dalimi. Renginio vieta: pievelė Giedraičių ir Krokuvos gatvių sankirtoje.

Įvykio fotografės: Simona Sadzevičiūtė, Dovilė Macijauskaitė, Laimutė Strolytė.
Dėkingi visiems sudalyvavusiems karštą popietę raidžių fiestoje! :)

Intervencijos (2o13 o5 12) dokumentacija:
FB grupėje “Šnipiškiečiai”. Ačiū visiems fotografams už kantrybę! :)

Apie šią meninę intervenciją rašė:
Bernardinai.lt
Diena.lt
Made in Vilnius
Tavo Vaikas (delfi.lt)

Related posts | Šnipiškėms skirti įrašai:
Kaimynų lenta | Neighbours’ info-board
Gatvės mozaikos dirbtuvės | Street mosaic workshop

This project has been funded with support from the European Commission. This publication reflects the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.

19 komentarai(ų) | comments »

 • Jekaterina L. (author) sako (said):

  Beje, ir spaudoje paleidžiami gandai apie milijonus, siūlomus už šnipiškiečių sklypus, labai nutolę nuo tiesos (užtat pasidaro įdomu, kiek kainuoja metodiškas viso rajono ir jo gyventojų demonizavimas spaudoje).

 • wr sako (said):

  šauniai atrodo:) įtariu tokie dalykai jūsų fb puslapyje skelbiami greičiau, tik vat niekur šiame puslapyje neskelbiat nuorodos:) jei išvis toks yra oficialus, ar tik twitterį turit?

 • Laimikis.lt (author) sako (said):

  wr, o juk tikrai – ačiū už pastabą!
  Yra facebook grupė: Laimikis tačiau Šnipiškėms skirtas akcijas skelbiame grupėje Šnpiškiečiai.

  Iš tiesų jau senokai sukasi mintis perdaryti patį Laimikio puslapį,
  kad ir informacija būtų labiau organizuota, ir atnaujinimai socialiniuose tinkluose matytųsi.

 • Monika_Rota sako (said):

  Gyvenu beveik centre, toli nuo parkų, todėl norint pasivaikščioti su vaikais turiu nebent visus įgrūsti į mašiną, bet tada jau geriau iš karto važiuoti į sodybą. Turiu pasakyti, kad ypač kai yra mažų vaikų, žalių plotų centre trūksta, ir ypač vasarą, kai norisi gryno oro.

  Todėl man atrodo, kad idėja atverti žalią rajoną vilniečiams gali pasiteisinti. Bent jau aš visom keturiom už!

 • kon-tiki sako (said):

  Labai spalvinga ir su prasme, šauniai :) O kur dabar šios raidės?

 • Laimikis.lt (author) sako (said):

  Manęs šiandien klausė, ar raidės kartais nėra lauko baldai?
  Taip, lauko baldai – jos sumanytos kaip alternatyvi žaidimo aikštelė-konstruktorius, pirmą kartą Lietuvoje :)

 • Laimikis » Blog Archive » Šnipiškiečiai: modulinė žaidimo aikštelė | a new type o module playground sako (said):

  […] neina į Šnipiškės – Šnipiškės ateina į savivaldybę” rėmuose “Šnipiškės atkeliauja į savivaldybę” [Europos aikštė, Vilnius […]

 • you are sako (said):

  awesome for sure ƪ(ˆ▽ˆ)ʃ
  i’d like to have a letter to walk with

 • Loci sako (said):

  Congrats for the great design! That’s smart to turn a playground itself into a playful protest.

 • Tomas sako (said):

  Galbūt, kuris nors iš žaidimų aikštelės koncepcijos autorių galėtų kiek plačiau papasakoti apie šio puikaus sumanymo kilmę ?

 • Laimikis.lt (author) sako (said):

  Tomai, mūsų užduotis buvo sukurti žaidimo aikštelę,
  kuria galėtų naudotis bendruomenė savo susitikimams –
  ir kuri galėtų funkcionuoti kaip atpažįstamas, matomas vietos ženklas.
  Iš čia ir kilo tipografinės žaidimo aikštelės “Šnipiškės” idėja.

  Kadangi Šnipiškėse nemažai tuščių erdvių,
  bet jų situacija nėra stabili – vienus sklypus parduoda,
  kitur gali prasidėti statybos, aikštelė turi būti mobili.

  Be to, moduliniai blokai leidžia
  patiems dalyviams formuoti žaidimo arba susitikimo erdvę –
  mat aikštelei tinkančios vietos nėra itin jaukios, tuo tarpu
  pati aikštelė gali būti erdvės formavimo priemonė.

  Tad formulė tokia:
  Vietos ženklas + modulinė žaidybinės/bendruomeninės erdvės formavimo priemonė = tipografinė aikštelė “Š.n.i.p.i.š.k.ė.s”.

  Jekaterina L.

 • Laimikis » Blog Archive » Šnipiškės: foto-kelionė | photo-walk sako (said):

  […] lenta | Neighbours’ info-board • Gatvės mozaikos dirbtuvės | Street mosaic workshop • Raidžių ganymas Šnipiškėse | Art intervention: Urban Letter Walk • Kūrybinė žaidimo aikštelė | Typographic playground Share it […]

 • Tiesiog... sako (said):

  …labai laimikiška: spalvinga, interaktyvu, žaisminga ;)
  Išbandžiau jas Architektų dienos metu, gera idėja!

 • aurelija sako (said):

  Esu čia, nes radau šį darbą Project for Public Space. Nustebau pamačiusi, kad autoriai iš Vilniaus. Šaunuoliai! %)

  Ar galvojate padaryti visą abėcėlę? Būčiau priglaudusi kokią raidelę %))

 • Laimikis » Blog Archive » Šnipiškės: mosaic route & street art gallery | Gatvės mozaikos maršrutas bei Gatvės meno galerija sako (said):

  […] workshop II (Summer 2013) • Gatvės mozaikos dirbtuvės | Street mosaic workshop (April 2013) • Intervencija: Raidžių ganymas Šnipiškėse | Art intervention: Urban Letter Walk (May 12, 2o13) • Tipografinė žaidimų aikštelė | Typographic playground (May 30, 2o13) • […]

 • Laimikis » Blog Archive » ¨°º¨2o14!¨°º sako (said):

  […] dėkui tiems, kas vieną karštą dieną pasirašė ganyti milžiniškas raides po Europos aikštę! Jūs – herojai :) Ir dar laimės spindulių tiems, kas leidžiasi į […]

 • Laimikis » Blog Archive » Šnipiškės: our tools for regeneration of public spaces in neighbourhoods | Viešųjų erdvių vystymo įrankiai: Šnipiškės sako (said):

  […] team in collaboration with a designer Tomas Umbrasas. • This multifunctional set was used as an awareness raising art intervention. It was arranged at Europe square, in the district of skyscrapers, which lays just next to the […]

 • Laimikis » Blog Archive » Šnipiškės: Street Mosaic Workshop (pt. 2) sako (said):

  […] info-board (April 10) • Gatvės mozaikos dirbtuvės | Street mosaic workshop (April 26) • Intervencija: Raidžių ganymas Šnipiškėse | Art intervention: Urban Letter Walk (May 12, 2o13) • Tipografinė žaidimų aikštelė | Typographic playground (May 30, 2o13) • […]

 • Lukrecija sako (said):

  Kokia superinė idėja. Ir kaip ženklas ir kaip vaikų žaidimų aikštelė. Manau, kad dauguma miestų galėtų taip pasidaryti. :)

Palik komentarą! |Leave your response!

Būk korektiškas! Be pykčio :)

Susikurk savo Gravatarą.

\