Į pradžią » Studio, Workshops and conferences

NECE: creativity in the city | NECE: kūrybingumas mieste 2010

4 October 2010 10 komentarai(-ų)

Autorius: Julius Narkūnas

We have just returned from Trieste (Italy), where a big conference “Cities and Urban Spaces: Chances for Cultural and Citizenship Education“, organized by NECE, took place. The projects, presented on the conference by urban activists and lections by key speakers Charles Landry, Phil Wood and Paul Scheffer were inspiring for us, as they provided new perspectives for evaluating the importance of our creative activites in the city. And we really enjoyed the idea of guerilla gardening, developed by Richard Reynolds. Our creative group was invited to presented “Bubble your City” project there as a case of intensive citizens participation in urban culture all around Lithuania, which transformed the urban space into a playground for creative activities. In the post below we are going to present to Lithuanian readers some of the projects in urban activism, which were discussed during the conference.

Laimikis.lt jau ne pirmą kartą dalyvauja NECE (Networking European Citizenship Education) organizuojamuose renginiuose. Šį kartą buvome pakvieti į NECE organizuotą konferenciją “Cities and Urban Spaces: Chances for Cultural and Citizenship Education” Trieste (Italija). Konferencija subūrė aktyvistus, inicijuojančius kūrybines veiklas Europos miestuose, o taip pat teoretikus ir ekspertus, plėtojančius pilietinio dayvavimo ir kūrybingumo temas – tarp kurių buvo tokios žvaigždės kaip Charles Landry ir jo kolega Phil Wood, kurių knygos senai okupavo mūsų darbo stalus. Žemiau – mus sudominusių idėjų apžvalga.


Trieste: city in the city (photo by Julius Narkūnas)

Konferencijos dalyje “Performing Arts and Culture in the City” pristatėme “Burbuliatoriaus” projektą, kuris inspiravo diskusiją apie tai, kaip tokio tipo iniciatyvos keičia pilietinį sąmoningumą ir prisideda prie aktualių miesto problemų sprendimo. Atskiro dėmesio sulaukė idėja apie miestų suburimą į tinklą renginio metu.


Episodes from Burbuliatorius, a regular urban event in Lithuanian cities and abroad

Charles Landry – prieš dvidešimt metų suformulavęs kūrybinio miesto idėją ir išleido seriją šiai temai skirtų knygų (“The Creative City”, “The Art Of City Making” ir, kartu su Phil Woods, “Intercultural City”), kuriomis apsiginkluoja miestų novatoriai. Savo įvade į konferenciją (“Miestų ateitis ir kūrybinio piliečių potencialo mobilizavimas”) Landry analizavo Dubajaus, kaip miesto, skirto tik išoriniam įspūdžiui sukelti ir investuotojų interesams tenkinti, problemas. Dažna miesto projektuotojų problema yra ta, kad jie nesiorientuoja į emocinį projektuojamų erdvių turinį. “Miestui reikia meilės“, – teigia Landry.

Biurokratinis kūrybingumas. Šią koncepciją Landry ėmė vystyti, dirbdamas su įvairių miestų valdžios atstovais, ir ruošiasi skirti jai savo naująją knygą. Nors įstatymai ir pagal juos veikiantis “aparatas” neretai įsivaizduojami kaip barjeras, kurį tenka įveikti norint įgyvendinti kūrybinį projektą mieste, Landry tikina, kad ir čia esama kūrybiškai ir novatoriškai mąstančių žmonių. Kūrybines veiklas plėtojančių žmonių tikslas – mokėti surasti bendrą kalbą su biurokratais. Bet turbūt ir biurokratams galima pasiūlyti rinkinį taktikų, kurios leistų lanksčiau dirbti burokratinėje sistemoje?

Charles Landry: “Creative Bureaucracy”
from Mars Horodyski on Vimeo.

Richard Reynolds – knygos “Guerilla Gardening” autorius, architektas, dirbantis reklamos srityje, oponavo Landry: “kurti miestą, kuriame būtų daugiau meilės, įmanoma tik pažeidžiant įstatymus”. Siūlome paskaityti interviu, kuriame R.Reynolds prisistato kaip “gėlininkas teroristas”. O žemiau rasite smagų detektyvinį reportažą apie partizaninę sodininkystę:

Andrew Stuck iš organizacijos “Rethinking cities” pasakojo apie miesto kuravimo veiklos ypatumus Didžiojoje Britanijoje, kol mes vaikščiojome po nuostabų Triestes senamiestį. Buvo proga palyginti “Laimikio” veiklą Vilniuje su “miesto kuravimo” projektais, vykdomais Londone, ir įsitikinti, kad turime daug bendrų atskaitos taškų. Miesto kuratoriai kombinuoja praktines ir teorines prieigas, siekdami pagerinti miesto gyvenimą – ir tam inicijuoja alternatyvias miestiečių dalyvavimo formas, pvz. žaidimus. Tik grįžę sužinojome, kad Andrew – originalaus projekto “Talking Walking” inspiratorius ir interviu su “vaikštūnais” autorius.

Phil Wood, knygos “Intercultural city” bendraautorius ir ilgametis Landry kolega, savo pranešime siūlė pažvelgti į miesto kūrybinį potencialą pro migrantų problemų prizmę. Pagrindinė jo prezentacijos tezė – miestų uždarumas, kuris virsta socialinės atskirties problema, pažaboja miesto kūrybinį potencialą. Tik užtikrinant skirtingų grupių dalyvavimą miesto gyvenime išrandami inovatyvūs miesto problemų sprendimai, ir ne tik partizaniniame lygmenyje. Tarp Phil Wood’o pateiktų pavyzdžių buvo emigrantų grupių ir dizainerių bendradarbiavimo atvejis, kai dizaineriai parinkdavo vizualinę išraišką emigrantų, atvykusių į Vokietijos miestus, gyvenimo istorijoms. Plačiau: Migrantas.org.


Trieste: artistic motobike (photo by Julius Narkūnas)

10 komentarai(ų) | comments »

Palik komentarą! |Leave your response!

Būk korektiškas! Be pykčio :)

Susikurk savo Gravatarą.

\