Į pradžią » Urban games & interventions

Little Free Library in Vilnius | Bibliotekelė Antakalnyje

17 November 2012 13 komentarai(-ų)

Autorius: Jekaterina Lavrinec

A small object, set in public space can change a lot of things: it can build a community and turn transitive anonymous places (like streets are) into a lively communication platform! Little Free Library is an initiative, which aims to promote literacy by encouraging book lovers from all over the world to arrange places for book sharing in their cities. Being installed in the street, bookshelves turn into some kind of “club” for the readers. This initiative puts a motto of tactical urbanists, “Small interventions – big changes”, into practice. A month ago “Little Free Library” was brought to Vilnius by Milda, who arranged a cute library at Trams’ str. with a help with her family and friends. Now this lil street library is used actively by readers who leave books and warm messages in the library box :)


Nuotraukų autorė: Dovilė Macijauskaitė (Laimikis.lt)

Mažas objektas, įrengtas gatvėje, gali paversti anoniminę tranzitinę erdvę šilto bendravimo vieta ir suburti aplink save bendruomene. Tuo ne kartą įsitikinome, rengdami intervencijas į viešąsias miesto erdves. Todėl labai smagu, kad Lietuvoje atsirado dar viena bendruomeninė iniciatyva, kuri skatina miestiečius dalintis!

Spalio viduryje Antakalnyje, Tramvajų g-vėje, pradėjo veikti “Bibliotekelė” – vieta, skirta knygų mainams. Ją kartu su savo šeimos nariais ir draugais įkūrė Milda. Bibliotekelė jau spėjo suburti skaitytojų klubą: nematydami vieni kitus, miestiečiai bendrauja, apsikeisdami knygomis ir atsiliepimais apie jas. Taip pat palieka laiškelius ir iniciatyvos autorei. Vieno laiškelio autorius siūlė rengti gyvus skaitytojų susitikimus, kad būtų galima diskutuoti apie knygas gyvai. Šitokie epizodai atskleidžia galingą intervencijų į viešąsias miesto erdves potencialą: sėkmingos intervencijos yra tos, kur įkvepia miestiečius imtis naujų iniciatyvų (nes jos atskleidžia viešųjų erdvių galimybes, arba parodo, kad kaimynai kartu gali nuveikti nemažai smagių darbų).

Vilniuje įkurta Bibliotekelė yra pasaulinio mažųjų bibliotekų tinklo dalis: Little free library saite galima susirasti ne tik bibliotekelių pavyzdžių iš viso pasaulio, bet ir patarimų, kaip pačiam įrengti šį objektą.

Kartu su Dovile nukeliavusios pas Mildą sužinojome, kad dar viena jos idėja – atgaivinti vieną vidinių kiemų Tramvajų g-vėje. Jaukiai apaugęs, su vaikų aikštelės liekanomis, jis kaimynų nėra naudojamas – nebent rūbų džiovinimui. Šiltesniu metu kiemas galėtų tapti gera vieta piknikams, žaidimams ir knygų skaitymui. Įdomu, kad bendruomenines iniciatyvas dažniausiai ima vystyti nuomininkai, šviežiu žvilgsniu įvertinantys gyvenamosios veiklos potencialą.

Pasikvietusi mus arbatos Milda pasidalino apie tai, kaip pradedant aktyvias veiklas kaimynystėje, svarbu įveikti kaimynų reakcijos baimę. Pamačiusi, kad “Bibliotekelė” aktyviai naudojama ir vaikų, ir senjorų, Milda į procesą įsikiša minimaliai: dokumentuoja naujai atneštas knygas, atsako į skaitytojų laiškelius. Anot jos, svarbiausia tokio pobūdžio iniciatyvose – parodyti bendruomenei, kad naujai atsiradęs objektas yra skirtas bendram naudojimui.


Knygos iš Bibliotekelės fb (nuotraukų autorė: Milda)

Dėkojame Mildai už skanią arbatą ir linksmą pokalbį, kurio fragmentus įrašėme ir įmetame čia. O skaitytojus kviečiame apsilankyti Tramvajų g-vės “Bibliotekelėje” – ji yra matomoje vietoje, svarbiausia surasti gatvę! :)

[audio:http://laimikis.lt/wp-content/uploads/2012/11/Interviu-su-Milda-Bibliotekeles-ikureja-2012.mp3|titles=Interviu su Milda – Bibliotekeles ikureja 2012]
Nuotraukos: Dovilė Macijauskaitė (laimikis.lt)
Knygų nuotraukos – iš Bibliotekelės FB.

13 komentarai(ų) | comments »

 • DoMas sako (said):

  Reikės užnešti kada knygų… Nuotraukos cool!

 • Re:nata sako (said):

  Re: knygų inkilas! Tos bibliotekelės atrodo simpatiškai, toks šiltas dizainas.

  Man dar įspūdį paliko taksofonų budelių pritaikymas!
  http://www.designboom.com/design/repurposed-phone-booth-library-in-nyc/

 • wr sako (said):

  Gražiai apipavidalinta:)

 • Laimikis.lt sako (said):

  wr, kaip manai, Naujojoje Vilnioje suveiktų? :)
  Gal verta organizuoti?

  Kalvarijų gatvėje Bibliotekelės funkciją atlieka knygų turgus –
  ten susiklostė savitas skaitytojų klubas, žmonės tiesiog skolinasi
  knygas vieni iš kitų (dažniausiai detektyvus ir panašią vienkartinę literatūrą),
  kartais po turgaus dienos palieka labiausiai nudėvėtas knygas.

  Renata: uhu, kartais apie snoriukus pagalvoju,
  kad būtų gerai jiems kitokią funkciją suteikti –
  juk jie pilnai įrengti.

 • wr sako (said):

  Gal kur ir suveiktų, gal nuo kiemo priklauso:) Bet aš tai nesiimčiau organizuot:)

 • mantas sako (said):

  Saunuole sese!!! gerai sugalvota, gerai padaryta. tik nesustok daryk sita kiema! pamatysi kaip grazu bus:)

 • Laimikis.lt sako (said):

  Uhu, tas vidinis kiemas Antakalnyje labai geras :)

  wr, gal tada nereikalingiems daiktams skirtą puslapį –
  ne tuos kur ieško, bet apie tuos, kuriais dalinasi?
  Mums ne kartą tokio reikėjo instaliacijoms kurti!

  Apie knygas: A Random Used-Book Vending Machine.
  Įmetęs į automatą 2$ ir pažadėjęs perskaityti visą knygą
  (kai ir kokia pasitaikytų), lauki, kas iškris :)
  Užrašas “Old & unusual” sufleruoja,
  kad būna visko :)

 • Laimikis » Blog Archive » Artivism: Lena Krasit (Belarus) sako (said):

  […] pokalbių su gatvės menininkais ir miesto aktyvistais: Street texts / Gatvės tekstai: Agon_noga Little free library / Bibliotekelė: Milda Share it […]

 • squiee sako (said):

  lape ir grybukas neapsakomai mieli)
  o ne i tema, bet idomu, kas toje budoje, kur vidury kiemo?

 • Laimikis » Blog Archive » Goodies & Greetings! | Sveikinimai & Geruliai sako (said):

  […] pasirodė iš karto du tokie miesto baldai – Gatvės Komoda (prie Gedimino 9 terasų) ir Bibliotekelė (Little Free Library, Tramvajų […]

 • ruta sako (said):

  Puiki, šilta idėja. Ėjau vieną vakarą, skubėjau į autobusą, bet vis tiek sustojau, šyptelėjau, apsidžiaugiau. Gera širdy pasidarė.
  Sėkmės įgyvendinant savo idėjas.

 • Habit building according to 10 books I read this year – ZERO WASTE BUFFET sako (said):

  […] read again. Not the most zero waste approach. I gave away most of my paper books to friends or to Little Free Library.  Not once I had missed them. Because now I have Scribd. There is just not enough praise I’d […]

 • Inga sako (said):

  Labai šauni idėja as galvoju mums savo bendruomenėje kuriu nariu yra apie 250, užsisakyti ir tokia bibliotekėle gal galite pasakyti kur galima pasigaminti toki nameli-biblioteka? busiu labai dekinga mes randames Trakų raj. ;)

Palik komentarą! |Leave your response!

Būk korektiškas! Be pykčio :)

Susikurk savo Gravatarą.