Į pradžią » Urban games & interventions

Kaip prikelti Gediminą? | Revitalization of the public space

18 June 2010 5 komentarai(-ų)

Autorius: Jekaterina Lavrinec

It is time to discuss the importance of pedestrian streets in the city, as Gediminas ave. is going to loose its privilege to be free of motor vehicles after 7 p.m. and in weekends. This decision will turn the central avenue into a transition zone for cars, while in our opinion it is important to preserve a place (and time) for promenades and cultural activities. In 2009-2010 some positive shifts in the processes took place here: Fluxus Ministry (Gedimino ave. 27) was opened and has become a point of attraction, while “Soap bubble gatherings” (“Bubble the city!”) attracts pedestrians to Lukiškių sq. and later brings pedestrian flows to Gedimino ave. on Monday evenings. More cultural activities and interlinks between them would be able to form points of attraction in the area and to revitalize it.

Ar girdėjote, kad Gedimino prospektą planuojama paversti transporto eismo zona vakarais ir savaitgaliais? Džiugu, kad priimdama šį sprendimą Vilniaus savivaldybė vadovaujasi “prospekto gaivinimo” motyvu (pats susirūpinimas miesto erdvių gyvybingumu yra svarbus). Tačiau mūsų manymu, šio pėstiesiems nepalankaus sprendimo įgyvendinimo rezultatas bus priešingas: atkarpa nuo Jakšto gatvės iki Lukiškių aikštės taps mirties zona. Praeiviai mieliau renkasi maršrutus, kur jų judėjimo tempas nekonkuruoja su ta pačia gatve važiuojančiais automobiliais, o ir turistams užtvindytas autormobiliais prospektas nekelia noro ištraukti fotoaparatą.


Gediminas solstice. Photo by: Julius Narkūnas

Viešų erdvių gyvybingumas turi būti vertinamas vadovaujantis ne judėjimo intensyvumo kriterijumi, o atsižvelgiant į judėjimo “turinį”: juk skubančių apsipirkti pirkėjų, poliklinikų pacientų ir teatralų srautai skiriasi savo judėjimo dinamika, emociniu fonu ir bendra laikysena (nors dienos bėgyje kiekvienas iš mūsų gali virsti tai pirkėju, tai pacientu, tai teatralu). Ši “grupinė laikysena” gali pritraukti arba atgrasinti kitus praeivius: pavyzdžiui, mes renkamės kavines atsižvelgdami ne tik į meniu, bet ir į tokį sunkiai nusakomą dalyką kaip “atmosferą”, kurios dalis yra tam tikras kavinės lankytojų tipas.

Todėl siekiant išspręsti “mirusio prospekto” problemą, vienas svarbesnių klausimų liečia Gedimino prospekte esančių pastatų funkcijas ir galimybę sukurti “traukos centrus”, kurie padėtų suformuoti patrauklų šios vietos įvaizdį. Vienas iš tokių centrų yra Fluxus Ministerija, kurios dėka daugelio jaunų vilniečių žemėlapiuose atsirado naujas traukos taškas. Dalinis sprendimas yra ir periodiški miesto įvykiai, tokie kaip “Burbuliatorius“, kurie virsta alternatyviais traukos centrais ir suformuoja pėsčiųjų srautą po renginio.

Kol kas Gedimino prospektas vakarais vis dar priklauso pėstiesiems ir dviratininkams. Turime daug erdvės, tereikia sugalvoti, kaip ją kūrybiškai išnaudoti. Jau šį penktadienį, nuo 19 val. Gedimino prospektas (nuo Žemaitės skvero iki Lukiškių aikštės) taps alternatyvių laisvalaikio scenarijų generavimo aikštele. Iniciatoriai parūpins įvairius žaidimus, o dalyviai jau patys galės generuoti jų naudojimo būdus.

Palaikydami Ekoinstituto iniciatyvą skirti vieną vakarą Gedimino prospekto prikėlimui, šiandien įsikursime Žemaitės skvere, kur nuo 19:00 bus fotografuojamas “Gyvo vaizdo” klipas, veiks Gatvės Blogas, o kiek vėliau bus pakuojamas vėjas. Ateikite ir atsineškite daiktų, kurie pravers laisvalaikiui! :)

FB event: Gyvuok, Gedimino prospekte!
Photojam “Gyvuok, Gedimino prospekte!”: Edmio, Juliaus, Ingos ir Romualdo nuotraukos.

………………………………………………………………………
Related posts: Urban Solstice – Gedimino saulėlydis

5 komentarai(ų) | comments »

 • Silvija sako (said):

  O juk tikrai, darbo dienomis renkuosi gatveles, kur jei kas ir pravažiuoja, tai tik retkarčiais.

 • Kaip prikelti Gediminą? « Web 0 sako (said):

  […] humoro jausmas mus tiesiog džiugina Ši “Gatvės Blogo” sesija buvo akcijos “Gyvuok, Gedimino prospekte!” dalis. Akcijos metu organizavime ir “Gyvo vaizdo” sesiją, kurios rezultatus […]

 • Laimikis » Blog Archive » Photo jam: “Gyvuok, Gedimino prospekte!” sako (said):

  […] Gedimino prospekte”, kuri buvo skirta pademonstruoti, kad centrinė Vilniaus gatvė gali ir turi būti pėsčiųjų zona, skirta laisvalaikiui ir kūrybinėms veikloms. Palaikydami “EkoInstituto” iniciatyvą, […]

 • Žemaitė laukia! « Web 0 sako (said):

  […] a the film, while you stay on the street. This session will be a part of an action, devoted to a revitalzation of Gediminas avenue, a central street in […]

 • Laimikis » Blog Archive » Urban Projects: BEEpart sako (said):

  […] Related posts: Graffiti workshop: o1 & o2, Gediminas ave.: reanimation | Gyvuok, Gedimino prospekte Share it […]

Palik komentarą! |Leave your response!

Būk korektiškas! Be pykčio :)

Susikurk savo Gravatarą.

\