Į pradžią » Workshops and conferences

Creativity for community development: placemaking initiatives | Bendruomenių vystymas ir kūrybingumas: “vietodaros” iniciatyvos

19 December 2016 pirmas komentaras

Autorius: Jekaterina Lavrinec

“Culture and sustainable development” forum in Vilnius has brought together the practitioners and researchers from the Baltic Sea region who focus on inclusive and sustainable developement of the region through cultural activities. It covered the topics of role of culture in promoting the country, the role of art and creativitiy in social innovations, revitalisation of the neighbourhoods, cultural enterpreneurship, etc. The program and speakers can be found here. Among the topics discussed the cases and methods of inclusive neighbourhood development through participatory arts, co-design (placemaking), and non-formal learning were presented on the base of Laimikis.lt work in the wooden Šnipiškės neighbourhood (2o12-2o16).

Forume “Kultūra ir darnus vystymas” pasidalinome principais ir metodais, kuriuos išvystėme, gaivindami viešąsias erdves per bendruomenines iniciatyvas (tai kas vadinama “vietodara” / “vietokūra”, t.y. placemaking). Kaip kūrybinės iniciatyvos ir neformalus švietimas gali tapti pozityvių socialinių pokyčių katalizatoriumi kaimynijose? Kaip formuojami pasitikėjimo tinklai kaimynijose? Kodėl verta kurti lokalias edukacines programas, skirtas kaimynijų vaikams? Čia forumo programa ir nuorodos į pranešimus. Pateikiu kelis pagrindinius principus, o aukščiau – prezentaciją.

• Savo praktikoje Laimikis.lt remiasi nuostata, kad socialiniai ryšiai turi erdvinę išraišką. Reorganizuojant erdvę transformuojami ir socialiniai ryšiai, jie gali būti suaktyvinami per kūrybines bendras veiklas, skirtas erdvės transformacijoms (trumpalaikėms, kaip Burbuliatorius, ir ilgalaikėms, kaip miesto baldai).

• Mūsų bazinis tikėjimas yra tas, kad žmonės iš principo linkę padėti vieni kitiems. Bet tik specifinės sąlygos išryškina šiuos potencialius tarpusavio pagalbos tinklus. Per kūrybines intervencijas mes kuriame pretekstus tokiems tinkams formuotis. Pavyzdys – Gatvės mozaikos dirbtuvės Šnipiškėse, kai atvira kūrybinė veikla viešojoje erdvėje suformuoja pasitikėjimo tinklą: žmonės dažniau mato vieni kitus, turi progą užkalbinti vieni kitus, ir galiausiai ima dalintis raktu nuo garažo (apie kurį priezentacijoje).

• Gyventojų palaikomos kūrybinės veiklos transformuoja ne tik rajono įvaizdį, bet ir pačių gyventojų supratimą apie rajono vertes. Šnipiškių atveju gyventojai ėmė inicijuoti Šnipiškėms skirtas ekskursijas.

• Kūrybinės iniciatyvos veikia kaip neformalaus ugdymo forma: skirtingo amžiaus gyventojai per dalyvavimą bendrose veiklose greitai perpranta ir perima pagrindinius vietodaros principus. Vaikai ima inicijuoti savo kūrybines veiklas ir ima žvalgytis papildomų kūrybinių resursų. Pavyzdžiui, jaunieji šnipiškiečiai užprašė profesionalaus dizainerio savo veikloms. Tai atveda mus prie idėjos apie tai, kad neformalų ugdymą verta orientuoti į konkrečias lokacijas, adresuoti jį kaimynijų vaikams, taip investuojant į rajonų ateitį. Juk vaikams užaugus ir likus savo rajone, pastarasis gali suklestėti tame tarpe ir jo gyventojų įdirbio deka. Tuo atveju, jeigu vaikai rajone nelieka – mokymosi metu suformuoti santykiai (klasteriai) gali išlikti ir jiems išvykus.

Daugiau principų ir metodų – pakeliui. Ateinančiais metais Laimikis.lt švęs savo dešimtmetį miesto viešosiose erdvėse, todėl laikas apibendrinti savo veiklas:)

Snipiskes-map-2013lil

laimikis_behance-05

vienas komentaras | one comment »

  • Julius sako (said):

    Thumbs up :) Vietodara yra kantrybės reikalaujantis procesas. Dažnai pamirštama, kad tai nėra vienkartinės dirbtuvės. Ir tai nėra gatavų įrankių pritaikymas. Šnipiškių viešųjų erdvių potencialo nustatymas ir vystymas truko kelis metus, nuo 2012 iki 2015 ir vėliau, kai sumažinome savo vaidmenį ir tapome pagalbininkais. Tik ilgą laiką būnant vietoje galima nustatyti jos potencialą, jį išgryninti ir įtraukti gyventojus.

    Gerai, kad kalbi ir apie darbą su skirtingomis kartomis.

Palik komentarą! |Leave your response!

Būk korektiškas! Be pykčio :)

Susikurk savo Gravatarą.

\