Į pradžią » Studio

Berlin: Community gardening & Tempelhof case | Bendruomenių daržai & oro uostas

25 January 2015 2 komentarai(-ų)

Autorius: Laimikis.lt

Peržiūrėjome nepasklebtus įrašus, ir pasirodė, šis laukė savo eilės 2 metus! Ištaisome klaidą – nors per šį laiką bendruomenės sodai jau paplito ir Lietuvoje:)

In 2o1o, while presenting our tools and tactics of revitalisation of public spaces at NECE conference on creativity in urban spaces we met Richard Reynolds, an initiator and enthusiast of guerrilla gardening in UK. Then it appeared, that our Berlin partners also take part in community vegetable garden initiatives, and we took our chance to learn more about it. For us one of the most intriguing question was how the practice of community gardening stimulates the emergence of the local communities – and how their activities can influence urban planning. The transformation of the Tempelhof airport into a huge recreational field may become an iconic case of appropriating of the urban location and turning it into public space by developing new functions. It is also a great illustration for our beloved thesis, that sometimes it is worth to leave the space alone.


Tempelhof, Berlin, 2013 spring, photo (c) Laimikis.lt

2010 metais susipažinome su partizaninės sodininkystės apologetu iš Didžiosios Britanijos, Richard’u Reynolds’u. Šio judėjimo žavesį Richard kildina iš nelegalumo prieskonio (partizanai veikia naktimis, be leidimų) ir netikėtumo efekto (pilkų rajonų gyventojai ryte aptinka palmes ir gėles). Jis subūrė nemažą ir vis augančią komandą partizanų, išleido instrukcijų knygelę ir veda sodininkystei skirtą blogą.

Vėliau paaiškėjo, kad ir mūsų kolegos iš Berlyno yra aktyvūs bendruomenių daržų propaguotojai. Vieniems miestiečiams daržovių mieste auginimas tampa pagrindinė juos maitinanti veikla, kitiems – taikaus protesto forma. Mums šis reiškinys pirmiausia įdomus kaip naujų bendruomenių susibūrimo katalizatorius – o taip pat kaip praktika, galinti daryti įtaką miesto vystymuisi. Todėl 2013 gegužę buvome nukeliavę į Berlyną, kad apžiūrėtume buvusiame oro uoste Tempelhofe besivystančius bendruomeninius daržus.


Tempelhof, Berlin, 2013 spring, photo (c) Laimikis.lt
Tai pačių aktyvistų pagaminta Tempelhofo oro uosto teritorijoje susiformavusių veiklos zonų žemėlapis.

Tempelhofas – tai buvęs oro uostas, virtęs didžiausiu bendruomeniniu daržu mieste. Tai miesto administracijos ir aktyvių miestiečių sąveikos produktas: diskutuojant šios miesto vietos plėtros viziją, miesto administracija suteikė miestiečiams galimybę laikinai naudotis oro uosto teritoriją. Taip oro uosto pieva tapo laisvalaikio erdve, kurioje ėmė vystytis įvairiausios laisvalaikio veiklos, tarp jų – ir bendruomeninių daržų puoselėjimas. Oro uosto teritorijoje įsikūrė dvi miesto daržų salos, kurios palaipsniui ima priminti gyvenvietes, kur susiformavo ir vietos savivalda. Miestiečiai periodiškai renkasi bendriems rūpesčiams aptarti, tam tikslui sukalė sceną po atviru dangumi. Bendrai, Berlyno gyventojų sugebėjimas greitai organizuotis ir kartu spręsti bendruomenines problemas yra stebėtinas.


Tempelhof, Berlin, 2013 spring, photo (c) Laimikis.lt
Iš dviejų Tempelhofo oro uoste augančių miesto daržų “salų” ši yra mažesnė.


Tempelhof, Berlin, 2013 spring, photo (c) Laimikis.lt
O tai didesnis daržas-“miestelis”.


Tempelhof, Berlin, 2013 spring, photo (c) Laimikis.lt


Tempelhof, Berlin, 2013 spring, photo (c) Laimikis.lt
Tempelhofo miesto daržams būdingas atvirumas: draugai prižiūri vieni kitų daržus, gali pasikviesti savo draugus, tokiu būdu daržams prijaučiančių žmonių tinklas auga.


Tempelhof, Berlin, 2013 spring, photo (c) Laimikis.lt
Vieta greta pagrindinės daržo-“miesto” scenos, kur vyksta bendruomenės susitikimai. Kaip ir visi kiti šios vietos objektai, scena sukalta savo rankomis iš surastų medinių lentų.


Tempelhof, Berlin, 2013 spring, photo (c) Laimikis.lt
Tempehofas tapo pamėgta sportavimo vieta:)

Miestiečiai iš karto pritaikė didžiulę oro uosto teritoriją savo poreikiams: vieni sportuoja, kiti rengia iškylas, treti žaidžia įvairius lauko žaidimus. Kadaise čia veikė karinė bazė, todėl kone vienintelis draudimas liečia daržovių sodinimą į žemę draudžiama. Tai tik paskatina daržininkų kūrybingumą, pritaikant gėlėms ir daržovėms įvairiausius objektus:


Tempelhof, Berlin, 2013 spring, photo (c) Laimikis.lt


Tempelhof, Berlin, 2013 spring, photo (c) Laimikis.lt

Sugrįžę į Berliną po kelių mėnesių, sužinojome, kad bendruomenės aktyvumo dėka Tempelhofą buvo nuspręsta paversti rekreacine zona – nors vienas pirminių miesto savivaldybės planų buvo įrengti čia naują daugiabučio rajoną (miesto populiacija sparčiai auga). Tačiau per kelis laikino eksperimento metus ši vieta jau tapo gyvybinga. Oro uosto pievą buvo nuspręsta palikti vystyti patiems miesto gyventojams, o savivaldybė kol kas įrengė tik aviacijos istoriją menančius stendus palei pakilimo taką.


Tempelhof, Berlin, 2013 autumn, photo (c) Laimikis.lt

Įdomu tai, kad miestiečiams gavus galimybę laisvai naudotis oro uosto erdve, iš karto ėmė formuotis savęs organizavimo formos, periodiškai rinkosi sodyninkų taryba, o oro uosto teritorijai virstant parku, bendruomenės nariai įrengė vietą, kur kiekvienas lankytojas gali siūlyti teritorijos vystymo idėjas:


Tempelhof, Berlin, 2013 autumn, photo (c) Laimikis.lt

Bendruomeninių daržų gausu ir kitose Berlyno dalyse: pavasarį Kreuzbergo “Princesės soduose” (Prinzessinnengarten) vyksta “Social Seeds” šventė – mainai augalų sėklomis. Daržininkystė Berlyne paprastai apauga įvairiomis veiklomis: pavyzdžiui, daržuose veikia bendruomeninės virtuvės ir sėklų bombų dirbtuvės. Sėklų bombos gaminamos iš trašų, žemės ir sėklų padaryti kamuoliai, kuriuos siūloma mesti bet kur, chaotiškai apželdinant miestą.


Prinzessinnengarten, Berlin, 2013 spring, photo (c) Laimikis.lt

Kitas bendruomeninis daržas, Ton Steine Garten, yra įsikūręs prie pat seniausio Berlyno skvoto “Rauchhaus”, kuris šiuo metu jau virto kūrybiniu miesto hub’u (kelios galerijos, edukacinės platformos, menininkų dirbtuvės). Prie pat daržo yra įsikūrusios kelios migrantų šeimos, gyvenančios priekabose. Bendruomeniniai daržai yra jų maisto šaltinis.


Ton Steine Garten, Berlin, 2013 spring, photo (c) Laimikis.lt


Rauchhaus, Berlin, 2013 spring, photo (c) Laimikis.lt


Seed Bomb, Berlin, 2013 spring, photo (c) Laimikis.lt

Useful links:
• “Farming the City” – instrukcijų knyga, skirta bendruomenėms, miesto daržams ir maistui. Popupcity apie miesto daržininkystės trendą.
Alternative Kreuzberg & Public design fest

Related Laimikis posts on community gardens | Susiję įrašai apie partizaninę sodininkystę ir bendruomenių sodus:
Citizens participation developing future cities: on tactical urbanism [LT] | Miestiečių dalyvavimas kuriant ateities miestus: apie taktinį urbanizmą (Jekaterina Lavrinec, 2o12)
City garderning & community art in Portugal | Gatvės menas ir miesto sodai Portugalijoje, 2o13
Tactical urbanism: tools & tactics | Taktinis urbanizmas: įrankiai ir taktikos, 2o12

2 komentarai(ų) | comments »

  • Julius Narkūnas sako (said):

    Tempelhofo pieva – antra pagal dydį pasaulyje rekreacinė zona miesto apsuptyje.

  • Laimikis » Blog Archive » DIY Urban Furniture: Berlin archive | DIY baldai: Berlyno archyvas sako (said):

    […] Urban Furniture for Sharing: Co-Design Workshops | Atviro kodo baldai: ko-dizaino dirbtuvės-1 • Berlin: Community gardening & Tempelhof case | Bendruomenių daržai & oro uostas Share it […]

Palik komentarą! |Leave your response!

Būk korektiškas! Be pykčio :)

Susikurk savo Gravatarą.

\