Į pradžią » Urban games & interventions

City gardening & street art in Portugal | Gatvės menas ir miesto sodai Portugalijoje

17 February 2013 9 komentarai(-ų)

Autorius: Jekaterina Lavrinec

Decoration of facades is a part of urban traditions in Portugal cities. Urban gardening has been naturally cultivated here through ages and it doesn’t have that sweet taste of partisan action. Citizens put small ceramic flowerpots with plants by their houses and alongside city streets, while in medieval citadels you still can find stone benches with special places for trees and flowers. Now this concept has turned into colorful mobile modules.

Since 2010 Lisbon has become an encyclopaedia of contemporary street art scene due to the Urban Art itinerary, which was developed by Crono group, which brought together invited and local graffiti artists with support of Lisbon municipality. Large scale graffiti works catch tourists’ eye right on the way from the airport to the city center.


Mobile eko-modules by the Tejo river in Lisbon | photo: laimikis.lt, 2o13


graffiti in Alfama, Lisbon (click to enlarge) | photo: laimikis.lt, 2o13

Partizaninės daržininkystės idėjomis portugalų nenustebinsi. Savo gyvenamosios aplinkos apželdinimas šios šalies gyventojams yra kasdienė veikla, turinti ilgalaikes tradicijas. Viduramžio citadelėse ir dabar galima aptikti akmeninių suoliukų su įdubimais, skirtais augalams. Lisabonoje Težu upės krantinėje įrengti mobilūs eko-moduliai su suoliukais tik perfrazuoja šią idėją.


Težu krantinė, mobilūs eko-moduliai, Lisabona, 2o13 | photo: laimikis.lt

Prie namų durų šeimininkės palieka kelis keramikinius vazonus su gėlėmis (o taip pat iškabina narvelius su kanarėlėmis), todėl mažesnių miestų gatvės virsta žaliais (ir skambiais) koridoriais. Kai kur organizuojami ir nedideli improvizuoti sodai su altoriais ir žaisliukais. Kartais balkonai virsta barokiška ode augalijai, neretai galima pamatyti ir antrame, trečiame aukšte iškabintus kibirus su palmėmis ir krūmais.


Castelo de Vide, Portugal, 2o13 | photos: laimikis.lt


Bairro Alto, Lisbon, 2o13 | photo: laimikis.lt

Lisabona galėtų drąsiai vadintis gatvės meno sostine. Naktiniu gyvenimu garsėjantis rajonas Bairro Alto ir anksčiau buvo gatvės menininkų aikštele. Į gatves išeinantys piešėjai dažniausiai jau buvo atidirbę savo stilių, taip kad nesąmoningi eksperimentai viešosiose erdvėse pasitaikydavo itin retai.


Graffiti in Bairro Alto, 2oo8 | photo: laimikis.lt

Gatvės menas Portugalijoje turi gilias ištakas: namų fasadai nuo 15 a. puošiami dekoratyvinėmis keramikinėmis plytelėms (azulejo, port.), o gatvių grindinio ornamentai yra išskirtinis Portugalijos (o taip pat ir Brazilijos) miestų bruožas. Azulejo gaminimo techniką portugalai perėmė iš Maroko gyventojų, kurie turėjo vadinamąją “tuščios erdvės baimę” (Horror vacui, lot.), ir užpildydavo detalėmis miesto paviršius. Šis portugalų kultūroje įsišaknijęs dėmesys fasadams ir detalėms, rodos, turi įtakos vietinių gatvės menininkų uoslei.


Typical ornaments, each of elements has it’s own meaning, e.g. wave means “sea”, five-point star is a symbol of palm and means “protection”, other stars go for wind roses | Tipiški grindinio ornamentai. Kiekvienas elementas turi savo reikšmę, pvz. banga reiškia “jūrą”, penkiakampė žvaigždė yra delno simbolis ir reiškia “apsaugą”, kitos žvaigždės – vėjo rožės, rombas – “auksą” ir “portugalų kalbą”. Photo: laimikis.lt


“I’m better now, thank you”. Baixa, Lisboa, 2oo8 / 2o13 | “Man jau geriau, ačiū”. Tradicinių keramikinių plytelių pritaikymas gatvės menui.


Facades decoration: graffiti, traditional and contemporary azulejo. Lisboa, 2oo8 (click to enlarge)| Fasadų dekoravimas: graffiti, tradicinis ir šiuolaikinis azulejo pritaikymas. photo: laimikis.lt


Wall in Bairro Alto, Lisbon, 2oo8 | photo: laimikis.lt

Grįžę į Lisaboną po 4 metų, aptikome didelio masto graffiti darbus (užimančius sieną ir net kelias) ne tik tradicinėje graffiti zonoje, bet ir Baixa rajone, ir naujamiestyje, ir net Alfamoje. Graffiti tapo miesto reprezentacijos dalimi: važiuojančius iš oro uosto į centrą pasitinka Os Gêmeos + Blu, SAM3, Ericailcane + Lucy McLauchlan darbai.


Av. Fontes Pereira de Melo, Lisboa, 2o13 (click to enlarge) | photo: laimikis.lt


Lisboa, 2o13 (click to enlarge) | photo: Braddock spear


Lisboa: click for more shots

2010 metais Lisabonoje buvo inicijuotas gatvės meno maršruto kūrimas. Projektas truko 12 mėnesių ir apjungė 16 kviestinių ir vietinių gatvės menininkų. Gatvės meno maršruto idėją palaikė Lisabonos savivaldybė bei prie Ekonomikos, inovacijos ir plėtros ministerijos veikiantis Turizmo skyrius – ir taip Lisabona tapo pasaulinės graffiti scenos enciklopedija:
SAM3 iš Ispanijos;
Os Gêmeos ir Nunca iš Brazilijos (Sao Paolo);
Blu ir jo ilgalaikis bendraautorius Ericailcane iš Italijos;
• originalią graffiti techniką praktikuojantis portugalas Vhils;
Space Invader, kur jau ėmė leisti užkariautų miestų žemėlapius;
• prancūzų fotografo ir gatvės meninką JR laimėjusį TED prizą už “iniciatyvą, siekiančią pakeisti pasaulį”;
Lucy McLauchlan iš Birmingemo; kolumbietį Bastardilla, Espo iš Niujorko/Filadelfijos;
• lisabonietį Francisco Vidal ir kitus Portugalijos graffiti scenos atstovus: ARM, Caos, Rigo.

Minėti gatvės menininkai susibūrė į laikiną grupė Crono, kurių grakštus manifestas siūlo svarstyti gatvės meno santykį su laiku, o ne tik su erdve (tai įdomus žingsnis, mat gatvės meno darbų laikinumas neretai laikomas savaime suprantamu momentu, ir tyrinėtojų paliekamas už kadro):

‘Crono’ emerges from a commitment with Urban Art based on the premise that we are all as ephemeral as all our creations – a way of reflecting upon time and enhancing a new dimension of the city: the city as a living organism which is built and created in a spontaneous, natural and free way. […]”

Dalis darbų buvo kuriami bendradarbiaujant su miesto bendruomenėmis, o pats projektas paskatino naujų didelio masto graffiti darbų atsiradimą:


Bairro Alto, Lisboa (click to enlarge), 2o13 | photo: laimikis.lt


Baixa/Alfama, Lisboa (click to enlarge), 2o13 | photo: laimikis.lt


Baixa/Alfama, Lisboa (click to enlarge), 2o13 | photo: laimikis.lt


Baixa/Alfama, Lisboa (click to enlarge), 2o13 | photo: laimikis.lt


Alfama, Lisboa (click to enlarge), 2o13 | photo: laimikis.lt

Šūkis “Atmerk akis” (Abre Os Olhos) aptinkamas skirtingose Lisabonos vietose ir labai primena Sam3 braižą. Trys sardinės prieš kelis metus tapo vienu populiariausių Lisabonos simbolių (bendrai, Turizmo departamento darbas yra jaučiamas ir matomas), o prie Baixa rajono laiptų galima sutikti nemažai įdomių personažų.


Abre Os Olhos (Open your Eyes) could be a trace left by Sam3. Three sardines have become one of the most popular symbols of Lisbon, while random graffities are great: click to enlarge | photo: laimikis.lt, 2o13


Bairro Alto, Lisboa, 2o13 click to enlarge | photo: laimikis.lt

Daugiau atpažįstamų ir dar neatrastų vaizdų:

ps. Dar vienas gatvės meno projektas, aktualizuojantis miesto atmintį – tai rajono Alfama gyventojų portretų serija, kuri eksponuojama ant fasadų, vietose, kur buvo daryti portretai. Portugalų jaunimui išvažiuojant iš šalies (į Didžiąją Britaniją), miestų populiacija sensta. Mažesnių miestelių gyventojai yra senjorai. Alfama rajono bendruomenė irgi sensta ir palaipsniui nyksta. Kiekviena nuotrauka pasirašyta joje nufotografuoto miesto gyventojo. Ieškome daugiau informacijos apie projekto iniciatorių (kuris, kaip mums sufleruoja portugalų kolegos, yra britas). Pats projektas buvo įgyvendintas 2oo9.


Portrait gallery in Alfama, devoted to inhabitans of the district (click to enlarge). We search for more info on this beautiful project | photo: laimikis.lt, 2o13

Forthcoming: Street art in Paris | Gatvės menas Paryžiuje (Laimikis archives 2o12)

Related:
Lisboa: people (o1)
Lisboa: street people (o2)
Tactical urbanism: tools & tactics | Taktinis urbanizmas: įrankiai ir taktikos

9 komentarai(ų) | comments »

  • wr sako (said):

    Dideli grafičiai atrodo įspūdingai. Ir šiaip gana spalvingas miestas atrodo.

  • Laimikis.lt sako (said):

    Tikrai spalvingas – ir ne tik dėl graffičių (ilgą laiką mieste dominavo monochrominiai gatvės meno darbai kaip atsvara keramikinėms fasadų plytelėms, kur suteikia miestui margumo): portugalai mėgsta spalvas, ir kasdienę aplinką aktyviai spalvina :)

  • Edmis sako (said):

    Prie spalvingų pastatų sąrašo – http://www.designboom.com/art/700-delaware-by-hense/

  • Laimikis.lt sako (said):

    WOow, netikėtas sprendimas:D
    Sprogimas.

    ps.
    Kai greta eksponuojami tokio masto darbai kaip Lisabonoje,
    atsiranda galimybė suformuluoti gero gatvės meno kriterijus:
    nors visų braižai skirtingi ir patrauklūs, bet konteksto potencialo išnaudojimas (pvz. užmūrytų langų kaip kiaurų skylių interpretacija Os Gemeos, Sam3 ir Ericailcane darbuose) – virsta įdomesniais darbais. Interpretuoti pastatą (arba miesto elementus) kaip plokštumą – paprasčiausias kelias.

  • jonas sako (said):

    Great pics and perfect concentration on the essentials in Lisbon, thanks laimikis ;)

  • wr sako (said):

    off topic, bet Google savo Glass projekto reklaminiam klipe panaudojo vėjo pakavimo epizodą (tiksliau vaiko pakavimo:)) nuo 0:30 http://www.youtube.com/watch?v=v1uyQZNg2vE

  • Laimikis » Blog Archive » Street art in Paris | Gatvės menas Paryžiuje sako (said):

    […] Street art & city gardens in Portugal | Gatvės menas ir miesto sodai Portugalijoje Share it […]

  • Laimikis » Blog Archive » Šnipiškės: Street Mosaic Workshop (pt. 2) sako (said):

    […] his best wishes to street mosaic workshop in Šnipiškės! • Portugal azulejo: we are big fans of Portugal street culture, and azulejo is something you can’t miss attending this beautiful […]

  • Laimikis » Blog Archive » Berlin: Community gardening & Tempelhof case | Bendruomenių daržai & oro uostas sako (said):

    […] dalyvavimas kuriant ateities miestus: apie taktinį urbanizmą (Jekaterina Lavrinec, 2o12) • City garderning & community art in Portugal | Gatvės menas ir miesto sodai Portugalijoje • Tactical urbanism: tools & tactics | Taktinis urbanizmas: įrankiai ir taktikos • More: […]

Palik komentarą! |Leave your response!

Būk korektiškas! Be pykčio :)

Susikurk savo Gravatarą.

\