Public spaces: talks | Du dialogai apie Lukiškių a.
Autorius: Jekaterina Lavrinec
We continue street blogging sessions, devoted to the reconstruction of Lukiškių sq. We have found that after the layout of the street blog was renewed (colors and design matter:), senior citizens rarely take part in it as the writers, they rather prefer the form of talks standing by the blog. One of the topic, which came out during these talk sessions concerns the re-conceptualisation of the traditional monuments and the possibilities to re-conceptualize the traditional form of monuments and to turn memories into tactile and dynamic experience.
Gegužės pradžioje pradėjome rengti Gatvės Blogo sesijas Lukiškių aikštėje, kad padrąsintume miestiečius reikšti nuomones apie aikštės rekonstrukcijos projektą bei dalintis savo idėjomis apie aikštės potencialą. Bandėme kurti alternatyvą monologiniam stendui, įrengtam Gedimino pr. prie pat aikštės: jame eksponuojamas šeštąjį aikštės rekonstrukcijos konkursą laimėjęs projektas, tačiau nėra galimybės reaguoti į pamatytus vaizdus.
Greta įrengtame “Gatvės bloge” aktyviausiai nuomonę reiškia jaunimas (paskutinis blogo atnaujinimas buvo itin spalvingas ir trikdo vyresnio amžiaus žmones): visi kaip vienas nori fontano, kai kas iš žinučių autorių siūlo fontaną patalpinti aikštės centre.
Vyresnio amžiaus praeivius tenka kalbinti – šiuo atveju Gatvės Blogas yra geras pretekstas pokalbiui užmegzti. Žemiau pateikiame gegužės 19 d. įvykusius trumpus pokalbius su dviem senjoromis – jie vyko vienas po kito ir atskleidžia poreikių, adresuojamų Lukiškių aikštei, įvairovę. Statistiškai su didele persvora laimi poreikis rekreaciniam scenarijui, kuris pačių miestiečių neretai priešpastatomas reprezentacinei aikštės funkcijai. Respondentų nefotografuojame.
Pirmoji senjora, priėjusi prie Gatvės Blogo su tylia drauge. Ji paskelbė dainą “Gatvės grojarašyte”.
Laimikis: Lauksime “Burbuliatoriuje”, ateikite su drauge :)
Senjora: Aš ir anūką atvesiu!
L: Gerai! Girdėjau, kad centre gyvenančios šeimos skundžiasi vaikų aikštelių trūkumu…
S: Na, mes Lazdynuose gyvename, bet taip, vaikų aikštelių trūksta. O tos, kur yra, stovi tuščios…Bet yra dvi, pavažiavus toliau. Viena su žole, kita su akmenimis, vaikams tai labai gerai, jie neprisiuosto to smėlio. Mes į tą su akmenimis einame.
L: O ką galvojate apie Lukiškių aikštę?
S: Maniškis (anūkas) toks chuliganas, visur prisirankioja to smėlio, po to vos išplaunu! O juk tas smėlis ir plaučiuose lieka. Aš ir pati, kai einu į stotelę, per aikštę neinu, o tai po to tas gruntas ant batų lieka, nenuplausi.
L: Tai ką, siūlytumėte išgrįsti aikštę?
S: Tos pievos gerai…bet smėlio geriau, kad nebūtų, vaikams bus geriau žaisti.
L: Na tai galėsite ant pievos įsitaisyti :)
[Senjora šypsosi, pažada, kad ateis, ir mes atsisveikiname]
Smulkutė raudonskruostė senjora su skarele ir tulpių puokšte, priėjo, susidomėjusi Gatvės Blogu.
Laimikis: Renkame nuomones apie Lukiškių aikštę. Įdomu, kas, Jūsų manymu, čia turėtų būti? Kaip siūlytumėte sutvarkyti aikštę?
Senjora: Turi būti paminklas. Mums senai jį žadėjo.
L: Kaip jis turėtų atrodyti?
S: Nežinau, bet paminklas turi būti.
L: O kokie paminklai Vilniuje jums patinka?
S: Man labai gražus paminklas kunigui Broniui Laurinavičiui ir tas kur prie Seimo, šaulys ar angelas. Kas gi jo autorius? Aš visada išsirašau autorių vardus… Taip teisingai pavaizduotas tas kunigas, kaip jis tą kryžių neša. Ir dar vienas paminklas tremtiniams priešais Lukiškių aikštę, iš akmenų gražiai rankomis sudėtas. Aš pati buvusi tremtinė, dar vaikas buvau… Paminklas turėjo būti padovanotas Jakutijai, kur ir mes buvome išvežti, bet jie nepriėmė, pasidavė Putinui.
L: Vadinasi, jau turime vieną paminklą.
[Senjora šypsosi ir tyli]
Laimikis: Apie Lukiškių aikštę yra įvairių nuomonių, kas čia galėtų būti. Pavyzdžiui, manome, kad žalia aikštė skirta poilsiui, kviečiame miestiečius kartu pūsti muilo burbulus.
Senjora: Ir jaunimas gali čia būti, bet centre turi būti paminklas žuvusiems.
L: Ateikite į “Burbuliatorų”, anūkų atveskite, su draugėmis ateikite.
S: Mano anūkė su manimi niekur neina, jai šešiolika metų.
[Senjora dalinasi prisiminimais apie ištremtus artimuosius, prieina nauji Gatvės blogo skaitytojai-rašytojai, senjora atsisveikina].
Gyvi pokalbiai su tais, kas anksčiau mums buvo tik abstraktūs oponentai, privertė susimąstyti. Manome, kad oficioziniai paminklai paverčia aikštes tik proginiais traukos centrais, prie kurių apsilankoma kelis kartus per metus. Žinome, kad gyvos viešosios erdvės, o ne paminklai – tai geriausias miesto arba valdybės reprezentavimo būdas. Tačiau kai prieš tave stovi žmogus, kuriam paminklas yra gyvos atminties apie artimuosius išraiška – supranti, kad negali atimti iš jo vilties matyti aikštėje tos atminties simbolį. Ką būtina daryti – tai kalbėtis apie skirtingas atminties formas ir apie tai, kad atmintis nebūtinai turi būti sutingusi, ji gali būti šilta, judanti, prie atminčiai atstovaujančių objektų neretai prisiliečiama, kaip prie artimo žmogaus (ar pastebėjote, kaip elgiasi žmonės kapinėse? Dažnas glosto antkapinius paminklus). Kviečiame prisijungti prie mūsų pilotinių pokalbių aikštėje (kontaktai susisiekimui), būname kelis kartus per savaitę. Taip pat panašu, kad verta surengti paminklų formoms skirtą diskusiją.
ps.
Kadaise su kolegomis-architektais per archicecho organizuotas Klaipėdos skulptūrų parkui skirtas dirbtuves bandėme rekonceptualizuoti pačios atminties formas, parodydami, kad pats monumentas gali būti dinamiškas, o prisiminimas gali būti įgyvendintas per apeigą, t.y. judėjimą parko (arba aikštės) erdvėje.
Net gaila, kad neįrašėte balsų :-) Spėju, ypač kas turi mažų vaikų, visom keturiom “už” žalių pievų išsaugojimą ir minkštesnę aikštės dangą. Nuo paminklo man asmeniškai nei šalta nei karšta, bet jeigu jį įrengus turėsime dar vieną Kudirkos skverą (turiu omeny išgrįstą aikštę, kuri labiau tenkina suaugusių poreikius, bet ne vaikų), kam reikalinga dar viena šalta erdvė su pretenzija į pompastiką?
“labai gražus paminklas kunigui Broniui Laurinavičiui” – kiekvieną kartą, kai tenka pro jį eiti, galvoju KODĖL? ar Vilniuje tik Romualdas Kvintas supranta, kaip skulptūra veikia vietą, kurioje ji įrengta?
Žinote tokia guminė danga vaikų aikštelėse užsienyje? Ji minkšta ir šilta, iš tolo atrodo kaip smėlis. Aš sutinku, kad ir paminklas gali (ir turi) būti kitoks, ir danga…
užskaitau idėją! man dažnai būna, pamatai tuos rekonstrukcijos planus, bet savo nuomonę nors tu ant tų pačių rekonstrukcijos planų rašyk :D
[…] Jis keliauja po miestą. Vilniuje jį dažniausiai galima buvo prie Gedimino 9 laiptų, taip pat prie Lukiškių aikštės, Kaune – Laisvės alėjoje, o Stirlinge (UK) “Gatvės Blogas” buvo pritaikytas […]
[…] Tavo Lukiškių aikštė | The square is Yours Public spaces: talks | Du dialogai apie Lukiškių aikštę Share it […]
“oficioziniai paminklai – prasta investicija, mat jie paverčia aikštes tik proginiais traukos centrais, prie kurių su vėliavomis apsilankoma kelis kartus per metus. Tokių vietų mūsų mieste jau pilna, laikas galvoti apie gyvų viešųjų erdvių kūrimą.”
pilnai pritariu!!! negaliu patikėti, kad Lukiškių aikštę išgrįs, mano manymu, ją reikia tik aptvarkyti, bet pievas būtina palikti.
[…] Related posts: • We loose public spaces: micro-protest | Mes prarandame viešąsias erdves: mikro-protestas • Facebook event: Micro-protestas Nr. 1 Tavo Lukiškių aikštė | The square is Yours • Public spaces: talks | Du dialogai apie Lukiškių aikštę […]
[…] Related posts: • Lukiškių square: representation vs. recreation | Lukiškių aikštė: ar bus išgirsti piliečių balsai? • We loose public spaces: micro-protest | Mes prarandame viešąsias erdves: mikro-protestas • Facebook event: Micro-protestas Nr. 1 Tavo Lukiškių aikštė | The square is Yours • Public spaces: talks | Du dialogai apie Lukiškių aikštę […]
[…] been initiating to activate the users of the square since 2o12, arranging Street blogging sessions, public dialogues, and a series of […]
Palik komentarą! |Leave your response!
Burbuliatorius flickr group
Donate :)
Co-Urbanism: Citizen Participation
Co-urbanism: bendradarbiavimo jungtys mieste - serija kasmetinių renginių, skirta sąveikų tarp skirtingų interesų grupių ir institucijų paieškai, siekiant kartu vystyti bendruomeniškas miesto erdves. Rengiama nuo 2o14 kartu su Minsko urbanistine laboratorija. Kuratorė Lietuvoje: dr. Jekaterina Lavrinec.
Laimikis Networks
• Starting from 2o16: Culturability (Culture + Sustainability), platforms that brings together culture actors from the Baltic Sea Region. Ongoing.
• Starting from 2o14: the Baltic House platform, hosted by Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku / The Baltic House Lab (Gdansk, Poland).
Our Partners / Clients / Services
• Kaunas 2022, ECoC: Kaunas Beast game (opening and following events);
• Kaunas 2022, ECoC: community programme workshops for the communities leaders from Kaunas and Kaunas region neighbourhoods (2019-2020);
• Goethe-Institut Litauen: workshops in mapping the cultural potential at Šalčininkai, Jašiūnai, Tauragė, Marijampolė (2019-2021);
• Engage Liverpool: Urbingo game for Liverpool (2018);
• Cartierul Creativ Carolina: Urbingo Centenar game for Alba Iulia (2017);
• Stirling municipality: Web0 communication platform for Stirling and navigation for the city center at “Urban Ideas Bakery” (2010);
ECF Research & Development Grant
Interreg: Baltic Sea Region / Nordic Council of Ministers
• 2019 Jan – 2021 Dec: Urban Cultural Planning (Cultural Planning as a method for urban social innovation). As asociate partners, we cooperate with Vilnius TECH, Faculty of Creative Industries and contribute to the development of the urban games and routes that focuse on the green potential of the courtyards in the post-soviet districts. Also, we start developing methodology for non-formal education in cultural planning.
• 2017 Sept – 2018 Aug: BSR Cultural Planning: “Cultural Planning as a BSR Tool for co-creating collaboration and innovation among citizens and between citizens and authorities, on inclusive sustainable development of city space” (Seed Project). Laimikis conducts participatory research at Visaginas on maping local cultural potential and builds the interconnections between the cultural organizations in Visaginas and with the cultural organisations in BSR.
• 2018 – Nordic Council of Ministers has enabled us to develop a design-based tool for participatory urban research and cooperative development of the visual identity of the place, based on studies of Visaginas. As a set of methods it can be universally applied for studying the visual identity of the places.
Grundtvig / Erasmus+ partnership projects:
• 2o13-2o15: "Inside Views - Fieldwork Methods of Social Anthropology to Promote Civic, Cultural and Intercultural Education". A training session for cultural adn social actors was arranged in Castelo de Vide.
• 2o11-2o13: "InterContexts - Contributions of Civic and Cultural Education in Disadvantaged Local Contexts". Local project: developed a set of communication tools designed for the strengthening of participation in the neighbourhoods [see here]. A short guidebook "Community and neighbourhood development: Informal Communication tools and cases" is published in collaboration with the partners. Recognized as a star project [European shared treasure].
Baltic Audience Links
Gatvės Laimikis | Vilnius street people
Portraits and talks with passers-by (since 2oo7)
Praeiviai: pokalbiai ir portretai (nuo 2oo7).
Follow the white rabbit:
Events [lt/eng]
• 2o18, March 22-24, Espoo/Helsinki: Nordic Urban Laboratory. Jekaterina runs a workshop in urban games.
• 2o18, Feb 15 - Riga, Culturability meeting on Cultural Planning (Poland-Germany-Denmark-Finland-Lithuania-Latvia-Norway).
• 2o18, Jan 28 - Feb 3 - London, Manchester, Belfast: UK study tour "Arts and social inclusion", British Council.
• 2o17, Dec - Jekaterina Lavrinec is awarded with Vilnius Bee sign for the works for Vilnius and its communities. Public award.
• 2o17, Dec 8-17 - Shenzhen (China), Bi-city Biennale for Urbanism and Architecture. Laimikis.lt presents an exhebition "Urban patchwork", devoted to the wooden Šnipiškės.
• 2o17, Dec - Riga, Culturability meeting on Cultural Planning (Poland-Germany-Denmark-Finland-Lithuania-Latvia-Norway)
• 2o17, Sept 17 - School of Citizen Artist at Šančiai Library, Kaunas;
• 2o17, July 5 - 13 / August 29 - Septmeber 2: Urbingo game for Liverpool. Hosted by Engage Liverpool;
• 2o17, June : Culturability: cultural planning & games seminar;
• 2o17, June 8-9: Reaktor: cultural planning workshop, Visaginas;
• 2o17, May 25-28: TEH83: Sharing Communities, ROJC, Pula, Croatia;
• 2o17, May 20-21: Coordinate System, the Urban Art Platform of Eastern Europe, Forum, Berlin;
• 2o17, May 17-20: Baltic Audience Links - "Urban Participation" Seminar & Workshop, hosted by the Baltic Sea Cultural Center, Gdansk;
• 2o17, April 7-8: Co-urbanism, hosted by Laimikis.lt, Vilnius;
• 2o17, March 8-11: CitizensLab meeting in Brussels;
• 2o17, March 1-3: Culturability working group on Cultural planning at Pori, Finland.
• 2o17, Feb 21-23: Conference Audience Links Xchange. J. Lavrinec as a key speaker: presenting the research on Baltic Audience Links. The moderator of the Baltic NGOs session.
• 2o17, Jan 17-22: Urbingo workshop for Cartierul Creativ Carolina, Alba Iulia, Romania (CitizensLab).
• 2o16, Oct 26: Forum "Culture and Sustainable Development", paper: Creativity and social innovation for community development (Jekaterina Lavrinec).
• 2o16, Sept 24-27: Spatial Development Forum, Xtreme Urbanism. St. Petersburg, Russia. Crash-course in DIY urban culture and pannel for the Baltic DIY culture, dr. J. Lavrinec (Laimikis.lt) as one of key-speakers.
• 2o16, June 23-26: Citizens Lab: 12 European cities, 36 neighbourhoods. MitOst e.V., Berlin.
• 2o16, June 16-17: Policy Area Culture, Warsaw
• 2o16, June 10-11: Baltic Sea NGO Forum, Gdansk. Key speaker for the topic "Meaning of the culture for the cooperative urban development".
• 2o16, May 27-30: City Makers Summit, Amsterdam. Laimikis.lt is a City Embassy for Vilnius:)
• 2o16, April: Culturability meeting, hosted by Ars Baltica, Rendsburg.
• 2o16, March 30: "Vietos kultūra". Pranešimas: Bendruomeninės kūrybinės iniciatyvos kaip vietovės gaivinimo įrankis. Utena.
• 2o16, March 18: UNESCO: Kultūrų raiškos įvairovė – darnesnės visuomenės link | Diversity of Cultural Expressions, speaker. Vilnius.Convention | Press.
• 2o16, Feb 4-5: City Makers Pre-summit, at De Zwijger, Amsterdam: video. • 2o15, Sept: Interdisciplinary exhibition "City close to the water". Object "Komoda nr 3". The Baltic House Lab exhibition. Gdansk, Poland.
• 2o14, Nov 23-25: the Baltic networks meeting: the Baltic House program. Gdansk, Poland.
• 2o14, Nov 7-8: InsideViews meeting (Life Long Learning Programme) in Liege, Belgium.
• 2o14, Nov 2-3: Caucasus Cultural Initiatives Network's event and conference "Community Art as an Impulse for Intercultural Dialog", Speaker. Tbilisi, Georgia.
• 2o14, Oct 28-29: Baltic urbanists network meeting at Riga (@Goethe-Institut Riga & Urban Institute Riga). Participantion in the round table.
• 2o14, Oct 27: Public discussion "Vilnius: a Public Space?" with the architect R. Palekas, urban anthropologist J. Lavrinec, and Vilnius mayor A. Zuokas at "Inconvenient Films Festival" (Nepatogus kinas), Vilnius.
• 2o14, Oct 23-25: Idea Camp 2014, European Cultural Foundation, Marseille.
• 2o14, Sept 10-15: Contemporary art festival "Survival Kit", Riga. Urban furniture workshop by Jekaterina Lavrinec at Liksnas 26, symposium "Urban Utopia: Art and Culture as a Tool for Exploring and Researching a City" (Latvian Center for Contemporary Art | Urban Institute, Riga) & round table on the Otherness (Fargfabriken).
• 2o14, July 25-27: Summer school "Creative and social practices in public space", St.Petersburg. Tutorship.
• 2o14, June 20-21: Hosting an international Grundtvig partnership seminar-workshop "Participatory and Arts-based Research Approaches: the engaging tactics of collecting and communicating ethnographic data", Vilnius.
• 2o14, June 13-20: Public lecture & training session for the participants of the Kaukas summer school "Reanimation of public space", Kaunas.
• 2o14, April 17-18: A training session and consultancy for regional active citizens groups, NVO's, municipality and elderate workers "Regeneration of public spaces: urban design principles and cases", Utena district. LT: Viešųjų erdvių tvarkymo planavimas: dizaino principų taikymas ir geroji patirtis, Utenos raj., Utenos regiono vietos veiklos grupė.
• 2o14, Feb 21-March 8: Laimikis.lt takes part in running a winter school in Critical Mapping, curating workshops, which focuses on the wooden Šnipiškės.
• 2o14, Jan 28-Feb 2: Visiting InsideViews partners in Paris. Host:
• 2o13 Nov 24-28: Visit to Fargfabriken, Stockholm. The Baltic meeting on art tactics, promoting citizen participation.
• 2o13 Nov 7-8: Presenters at "Social Entrepreneurship for Liveable Cities" Forum, Riga, Latvia
• Starting from Oct 27: Street blogging session by and in Coffee Inn at Pilies str., Vilnius
• 2o13 Oct 26: "Contemporary Diaries": presentations on Street Blog and Cabinets of Curiosities (Cinema Book workshop)
• 2o13 Oct 2-4: Strategies of preserving the old and creating the new in the urban spaces: Cases of the Baltic region Countries (New Urban Topologies, the Center of Contemporary Art and Urbanism Fargfabriken & TOK), Saint Petersburg, Russia
• 2o13 May-October: Street Mosaic workshop, Guided tours, Developing alternative playground, Neighbours' meetings in the wooden neighbourhood of Šnipiškės.
• 2o13 June-August: public debates on the reconstruction of public spaces (Lukiškės sq.) in Vilnius and citizen participation on radio & in press. Micro-protest action.
• 2o13, June 12: Colloquium Vilnense session V: Civil Society? Public Spaces of Memory: presentation "Building Community Spaces in Šnipiškės neighborhood".
• 2o13, May 17-20: Inter-Context meeting in Riga. Laimikis team presented a work in progress in Šnipiškės neighbourhood.
• 2o13, May 3-5: "Išeik į aikštę" (Come to the square!) festival at Cathedral sq., Vilnius.
• 2o13, April 24-28: Laimikis team visits their colleagues in Berlin and explores community gardens initiatives.
• 2o13, Jan 23 - Feb 2: Laimikis team visits their Portuguese colleagues (ICE), who develop a regional project, focused on actualization of historical memory and cultural heritage. Castelo de Vide school, Instituto Politécnico de Portalegre, Ferreira do Alentejo municipality and several museums and galleries around the region are involved.
Recent Comments
also we:
channels
Urban ideas:
City DNR: Alternative city mapping
structures and movements by Lu Xinjian.
Blogroll
Meta
Daugiausia komentarų
Archyvas
Recent Posts
© 2oo7-2o15 Visos teisės priklauso laimikis.lt autoriams.
Laimikio įrankis WordPress | blogo šablonas Arthemia (by Michael Hutagalung)