Į pradžią » Lucky Catch, Studio

Street fashion photography | Gatvės mados fotografija: Shoichi Aoki

7 January 2013 5 komentarai(-ų)

Autorius: Laimikis.lt

Shoichi Aoki – a guru of street style photography, who started with encouraging Japanese youth to experiment with street style by publishing series of street portraits, made in Paris and London. It took just a decade to raise a new generation of phantasmagorical personages who browsed proudly Harajuku streets demonstrating their style.

Kartais atrodo, kad pagrindinis fotografijos istorijos varikliukas yra kelionės į egzotiškas šalis – ir fotografų švietėjiškas siekis parodyti savo tautiečiams, kaip gyvena užjūrių žmonės. Kiti gatvės stiliaus fotografai siekia atskleisti savo tautiečiams, kad jų miesto žmonės yra nemažiau egzotiški nei Irano dervišai, Londono pankai ar būrys Las Vegaso elvių. Šį įrašą skelbėme 2007 m., bet nuo to laiko dalis gatvės mados blogų, išgyvenę populiarumo piką, pakeitė savo kryptį arba išnyko. Be to susigriebėme, kad šiais metais, pavasarį Laimikiui sukaks jau 6 metai – tad įrašą papildėme keliais faktais apie gatvės mados fotografiją.

Šiuolaikinės gatvės mados fotografijos pamatus padėjo japonas Shoichi Aoki (1955). Devintajame dešimtmetyje jis pradėjo fotografuoti Londono ir Paryžiaus gatvių jaunimą, ir ėmė leisti žurnalą Street (o kiek vėliau ir vyrų madai skirtą žurnalą “Tune”) – tam, kad supažindintų japonus su spalvota šių miestų gatvių mada: anot jo, to meto Tokijo žmonės nebuvo linkę eksperimentuoti ir ieškoti individualaus stiliaus [interviu].

Jis suformulavo tezę, kad tikra mada yra “tai, ką ir kaip žmonės dėvi gatvėse ir kaip jie pritaiko dalykus, pamatytus madų žurnaluose”. Kiek vėliau, 2007-2009 metais, jau galima buvo stebėti, kaip gatvės mados fotografija užkariauja mados žurnalus ir podiumus: dizainerių ir redaktorių dėmesio centre atsidūrė paprasti “žmonės iš gatvės” ir jų kuriami įvaizdžiai.

Gatvės mados fotografijos guru pastangos pasiekė savo tikslą: praėjus 10-15 m. nuo pirmų gatvės mados foto serijų pasirodymo, jaunieji japonai ėmė patys kurti fantastiškus įvaizdžius, įkvėptus anime,
Viktorijos epochos, tradicine japonų kultūros, literatūros ir kinematografo personažų.

Tad XX a. pabaigoje Shoichi Aoki ėmė dokumentuoti stiliaus fantasmagorijas Tokijaus prekybos centrų ir pramogų rajone Harajuku, o naujos kartos gatvės mados medžiotojai ėmė gvildenti ir internetinės televizijos formatą.

Beje, dabar Harajuku rajonas vėl puola santūrumo glėbin, palyginimui – portretai, daryti 1997 ir 2007 metais:

Panašų posūkį santūrumo link galima stebėti ir daugelio Europos miestų gatvėse: pavyzdžiui, mes aptinkame jį, gretindami 2007 ir 2012 m. Laimikio foto archyvus, skirtus vilniečiams. Gatvėse lieka mažiau personažų, rečiau pasirodo animacijos herojų įkvėptų stilių – tad nekantriai laukiame naujo posūkio.

Street fashion photography timeline
Pagrindiniai gatvės stiliaus fotografijos įvykiai:

1985 – Shoichi Aoki publishes “Street” magazine. | Lt: Startuoja Shoichi Aoki fanzinas “Street”.
1997 – Shoichi Aoki starts shooting photo series for fanzine “FRUiTS” (published in 2001, “Fresh FRUiTS” published in 2004).
Lt: Shoichi Aoki pradeda fotografuoti Tokijo stileivas, šios foto serijos paskelbtos “FRUiTS” (2001) ir “Fresh FRUiTS” (2004) albumuose.
2004 – Shoichi Aoki starts “Tune” fanzine. | Lt: Startuoja Shoichi Aoki fanzinas skirtas vyrų gatvės stiliams “Tune”.
2005the Sartorialist, Hel Looks
2006Face Hunter and more street fashion blogs;
2007 – a bunch of street fashion blogs become visible. In March Laimikis.lt starts interviewing passers-by on urban spaces, music scapes, books, cinema and many other things they enjoy in their everyday life. We called it rather anthropologial photography than street fashion blog.
Lt: Gatvės mados blogų “sprogimas”. Laimikis.lt atsiranda tais pačiais metais, bet skiria dėmesį ne prekės ženklams, o kalbina praeivius apie jų maršrutus, skaitomas knygas, muzikinius reljefus, kiną ir kitus juos džiuginančius dalykus. Siekėme vystyti gatvės antropologijos (arba antropologinės fotografijos) projektą. Prekės ženklai mūsų nedomino nei tada, nei dabar.
2007 – Worldwide Street Clash contest, which brought together street fashion photography blogs. Laimikis.lt takes part in it and wins the second place (the winner is Tel-Aviv street fashion blog). The initiator of this idea, Darryl Natale, made the phenomena of street style blogs visible and brought an attention of art galleries and fashion magazines to it.
Lt Pasaulinis gatvės mados fotografijos konkursas, kuriame dalyvauja virš 36 skirtingoms pasaulio šalims atstovaujančių blogų. Laimikis.lt atstovauja Lietuvai – ir užima antrą vietą, nusileidęs tik Tel Avivui.

2007 Oct – Street fashion photography exhibition at Colette, Paris. Vilnius passers-by portraits, made by Laimikis.lt are exhibited alongside with selected street fashion blogs, which previously have taken part in “Street Clash 2007” and alongside with Amy Arbus, Scott Schuman (the Sartorialist) and other street photographers.
Lt: Kolektyvinė gatvės mados fotografijos paroda mados galerijoje Colette, Paryžiuje. Eksponuojama Laimikis.lt komandos sukurta Vilniaus praeivių portretų serija – kartu su atrinktais kitų šalių stileivų portretais. Parodoje dalyvauja ir Amy Arbus, Scott Schuman (the Sartorialist) ir kiti garsūs gatvės fotografai.

2008 – Street fashion photography exhibition at Berlin Wedding Dress #2: Festival of Urban Fashion and Arts.
Lt: Kolektyvinė gatvės mados fotografijos paroda Berlin Wedding Dress #2: Festival of Urban Fashion and Arts.

2007-2010 – series of steet style photos are being published in fashion magazines across the world. Laimikis.lt runs a column in Chinese lifestyle portal and publishes its photo series in Lithuanian and Russian magazines.

2008: Lookbook.nu: street fashion autoportraits, which also have occupied facebook pages.
Lt: Ar galime sakyti, kad autoportretai tapo dominuojantis gatvės mados fotografijos subžanras? Velniai žino. Tačiau Lookbook.nu yra populiarus, o ir facebook puslapius užtvindo vartotojų autoportretai ir eksperimentai su savo stiliumi. O daugelyje šiuolaikinių foto kamerų įrengiamas vartomas ekranelis – narciziškiems poreikiams patenkinti.

2009, 2010, 2011: Many of street fashion blogs were closed. Some of them (like “Look at me“, which has also taken part in “Street clash 2007”) turned into trendy online magazines. The eldest street fashion bloggers published their photo collections. Some of the bloggers became fashion photographers for magazines, and abandoned streets for catwalks.
Lt: Dalis gatvės stiliaus blogų užsidarė. Dalis virto trendiniais online dienraščiais. Seniausi gatvės mados fotografai migruoja iš vieno mados festivalio į kitą ir skelbia savo foto serijas. Dalis fotografų pradėjo dirbti mados žurnaluose ir apleido gatves, kad fotografuotų podiumų madą.

2009 – till now: As our prime interest was not fashion, but citizens and streets, we keep developing public and community art projects, encouraging communication in public spaces and neighbourhoods. Considering city as a playground, we initiate all kinds of formats for playful interaction: urban games, urban rituals, interventions, etc. Actually, for us photography was and still is a way to compliment passers-by and a way to initiate sharing interests and ideas. That’s why we became good friends wth many of our “street models” :) And we still keep searching for lucky catches on the streets!
Lt: Kadangi mūsų pirminis interesas buvo ne mada, o miestas ir miestiečiai, paraleliai su gatvės stilių fotografiją ėmėme vystyti meno viešosiose erdvėse ir bendruomeninio meno projektus, inicijuoti gatvės žaidimus ir užsiimti neformaliu švietimu. Tik pradėję “gatvės laimikių” projektą, susiformulavome, kad gatvės fotografija – tai pirmiausia būdas pasakyti praeiviui komplimentą, pasiūlymas pasidalinti nuotaikomis, interesais ir idėjomis. Todėl daugelis nufotografuotų praeivių tapo mūsų gerais pažįstamais ir draugais:) Ir mes vis dar fotografuojame laimikius!

Gatvės mados fotografijos fenomeną sukūrė neprofesionalūs fotografai, kurių entuziazmas turėjo įtakos mados pasauliui. Ši fotografija neatsiejama nuo internetinės sklaidos: gatvėse darytos nuotraukos skelbiamos bloguose, ir tai lemia gatvės stilių paplitimą, ir tam tikrų fotografavimo kanonų formavimąsi – nors kiekvienas fotografas, ypač senesni gatvės mados atstovai, turi savo atpažįstamą braižą. Gatvės mados fotografija, be abejo, jau tapo fotografijos istorijos dalimi, o kaip ji vystysis toliau, ir kokie nauji formatai atsiras – matysime ateityje.

Related: Congo street style: Sape :: Vilnius: J-Rock :: Vilnius Gothic Lolita: Karolina :: Shanghai PJs

5 komentarai(ų) | comments »

 • Laimikis » Blog Archive » Congo street style: Sape sako (said):

  […] • World Press Photo • Shoichi Aoki: Harajuku street style Share it […]

 • sowa sako (said):

  6 metai!?!?! laikas visada šokiruoja, bet aš gi gerai atsimenu pirmuosius laimikius!

  sveikinimo koncerto rėmuose: towa tei, siesta
  http://www.youtube.com/watch?v=dGIxLEmekbg :)

  o dar man patinka mintis, kad portretus ištumia autoportretai :D

 • MarMarta sako (said):

  Labai patiko Harajuku mergaitės iš 2007. Galbūt yra tiesos, aš ir savo garderobe pastebiu polinkį į monochromą, dominuoja kokia nors viena spalva…

  O suskaičius “gatvės stiliaus fotografijos įvykius” pasijutau istorijos, kuri kuriama čia pat, dalimi. Įdomus jausmas…. Ir nerealu, kad Lietuva buvo pristatoma kaip viena stilingiausių šalių!!!

 • CTZN sako (said):

  Malonu suvokti, kad vilniečiai buvo pačiame madingų įvykių epicentre. Šaunuoliai, tik rubrikos neapleiskite, aš joje anksčiau net ir savo pažįstamus buvau aptikęs.

 • Karolina sako (said):

  Eina sau.. gerai atrodo! :)Seni geri laikai :D

Palik komentarą! |Leave your response!

Būk korektiškas! Be pykčio :)

Susikurk savo Gravatarą.