Į pradžią » Urban games & interventions

Urban Activism: BEEpart platform

10 August 2010 6 komentarai(-ų)

Autorius: Jekaterina Lavrinec

Being involved into creative activities, which aim to reanimate public spaces and neighbourhoods, we are happy to present BEEpart group and its activities, which seek to activate one of residential areas in Vilnius, Pilatė. The idea is to arrange a cultural center for all kind of creative and educational activities there. A temporal building of the center has already been planned, and we encourage volunteers to take part in BEEpart activities.
.
Su džiaugsmu pristatome idėjiškai mums artimą BEEPart platformą, kurios tikslas – atgaivinti Pilaitės rajoną, organizuojant kūrybinę platformą, kurioje visus metus vyks įvairūs užsiėmimai ir mokymai. Laikinas pastatas jau suprojektuotas, ir dabar startuoja naujas BEEpart vizijos įgyvendinimo etapas, kuriam praverstų miestiečių pagalba.

Kokiame miesto rajone gyvenate ir kas jame vyksta?
Nemažą gyvenimo dalį praleidžiame “miegamuosiuose rajonuose” – vietose,
kurių bendras pavadinimas skamba kaip diagnozė: čia nėra ką veikti, nebent miegoti.
Tai išvirkštinė miesto pusė, kuri paprastai nedemonstruojama miesto svečiams ir nepasirodo turistiniuose atvirukuose. Tačiau kursuojant įprastu maršrutu “namai – artimiausia maisto prekių parduotuvė – namai”
ir žvilgsniu užkabinant ant suoliukų susėdusias senutes ir paauglių grupeles, kartais aplanko įtarimas, kad gyvenimas “miegamuosiuose rajonuose” galėtų vystytis pagal kitą scenarijų, o miesto periferijos gali tapti vietinių gyventojų ir turistų traukos centru.

Todėl su džiaugsmu pristatome BEEpart iniciatyvas, kurios žada susprogdinti Pilaitės rajono snaudulį. Išvertus, BEEpart turi kelias reikšmes: „būk dalimi“, „bičių menas“ arba „talka“; tad pavadinimas atspindi atviros kūrybinės platformos idėją.

BEEpart jau surengė kelias instaliacijas Pilaitėje. Viena iš jų, “Jonvabaliai”, praplėtė festivalio “Tebūnie naktis 2010” žemėlapį, siūlydama festivalio svečiams naują maršrutą. Tačiau tai yra tik nedidelė dalis BEEpart sumanymo. Pilaitėje pasirodančios meninės instaliacijos žymi būsimą kūrybinių dirbtuvių vietą:


Instaliacija “Vėjo burnos”


Instaliacija “Vėjo burnos”


Instaliacija “Jonvabaliai” festivalyje “Tebūnie naktis” (2o1o)


Instaliacija “Jonvabaliai” festivalyje “Tebūnie naktis” (2o1o)

Pasak BEEpart idėjinio vado Andriaus Ciplijausko, “Vilniuje visos pramogos ir renginiai koncentruojasi miesto senamiestyje, todėl yra jaučiamas didelis poreikis turėti lokalų, atraktyvų kultūrinį centriuką, kuris be kultūrinės veiklos dar atliks ir šviečiamąją veiklą ekologijos tema”.

Šiuo metu baigama projektuoti kūrybinių dirbtuvių erdvę Pilaitėje, kuriai įrengti buvo gautas leidimas. Vieta: akligatvis šalia senojo Pilaitės kelio. Ši erdvė turėtų tapti atvira kūrybine platforma, kurioje visus metus būtų rengiami mokymai, dirbtuvės ir panašios veiklos.

Kultūrinio centro pastato vizija buvo plėtojama dirbtuvėse, kurioms vietą suteikė Kultflux (dar viena platforma Vilniuje, kuri verta dėmesio bei palaikymo). Pagal sumanymą, laikinas kultūrinio centro pastatas savaime turi tapti traukos elementu. Štai pora pavyzdžių, į kuriuos orientavosi dirbtuvių dalyviai ir pastato kontūrai:


Andrius Ciplijauskas komentuoja: “jau metus tarptautinės komandos projektuojamas pastatas išsiskirs savo netipišku dizainu, kitokia erdvės pajauta, bei inovatyviais ekologiškais sprendimais. Siekiama, kad iš modulių surinktas pastatas būtų visiškai nepriklausomas nuo miesto infrastruktūros. Kuriama nauja apšiltinimo sistema, tobulinama kanalizacijos ir atliekų naikinimo nepriklausoma sistema ir t.t.”.

Plėtojant kultūrinio centro projektą nemažai dėmesio buvo skirta alternatyvios energijos šaltiniams, dirbtuvių atliekų pašalinimo klausimams, buvo atsižvelgta į tokius žavius sprendimus kaip žolės stogas. Visa tai galite pamatyti BEEpart projekto prezentacijoje [pdf].

Kad ir kokia nuotabi būtų erdvė, be veiklų ji bus mirusi. Tačiau BEEpart rengėjai jau numatė kultūros centro darbo kryptis: “didelis dėmesys bus skiriamas lokaliam socialiniam klimatui gerinti, bus organizuojami įvairūs renginiai ir užsiėmimai paaugliams, senjorams, tėvams su mažamečiais vaikais. Šalia to vyks ir profesionalams skirti užsiėmimai bei tarptautiniai projektai orientuoti į profesionalius menininkus, aukštųjų mokyklų studentus bei dėstytojus”. O štai besiplečiantis sąrašas BEEpart sumanymų:

Jau laukiame dienos, kai eilinį kartą svarstydami “kur nuėjus”, galėsime pasakyti “o važiuojame į Pilaitę?”. Atrodo, BEEpart pastangomis kultūrinis maršrutas į Pilaitę gali tapti įprastu vilniečiams ir miesto svečiams. Tačiau iš savo patirties žinome – tokioms veikloms velniškai reikia savanorių, o kartais praverčia net palaikymas geru žodžiu, taip kad turėdami noro, laiko ir įkvėpimo, kreipkitės į kontaktinį BEEpart asmenį:
Andrius Ciplijauskas, andrius[x]BEEpart.lt, tel.: 8616 38568

Jungiamės? Mus domina kūrybinės iniciatyvos, kurių tikslas yra viešų erdvių gaivinimas:
tai atitinka mūsų pačių veiklų ir akademinių interesų kryptis. Todėl mielu noru teiksime informacinį, o jei reikia, ir idėjinį palaikymą panašiems projektams ir dalinsimės naujienomis apie šias kūrybines veiklas ir sumanymus. Rašykite: Laimikis[x]laimikis.lt
……………………………………………………………………………
Related posts: Graffiti workshop: o1 & o2, Gediminas ave.: reanimation | Gyvuok, Gedimino prospekte

6 komentarai(ų) | comments »

 • Judita sako (said):

  Labai labai įdomu! Jei tik reikia savanorių, savanorių visada galima rasti (daugiau ar mažiau).
  Šiuo metu visi atostogaujame, bet rudenį norėsime jungtis prie Laimikio ir kitų įdomių projektų:)
  Tikiuosi sugebėsiu ištrūkti į artėjantį burbuliatorių ir paplepėti su Jumis:) Iki!

 • Laimikis.lt sako (said):

  Judita, ačiū, kad atsiliepei!
  Bus džiugu, jei prisijungsite :)

 • Juta sako (said):

  au mai gad! absoliučiai nebesveika ir dabar verkiu gailiausiom ašarom, kad ne mano mieste visa tai vyksta! anyway, žiuriai gerai chebra varo, didžiausios sėkmės!

 • zhenia sako (said):

  Šanuoliai! Jei Pilaitėj vyktų kas nors įdomaus, tikrai nuvažiuočiau, tas Vilnius ne toks jau ir didelis :)

 • Laimutė sako (said):

  Vau! Už naują erdvę, naują iniciatyvą – 1 “like”, už žolės stogą – 4 “like”, už tai kad Pilaitėj ir man beveik pėsčiom pasiekiama – dar 5 “like”!!! ;) Tikiuos ir programa sužavės tiek, kad pasiekčiau…

 • Edmis sako (said):

  Šaunus projektas

Palik komentarą! |Leave your response!

Būk korektiškas! Be pykčio :)

Susikurk savo Gravatarą.