Į pradžią » Studio, Urban games & interventions

Protesting artists: fotojam & glossary [lt]

6 May 2009 18 komentarai(-ų)

Autorius: Jekaterina Lavrinec

protestas-oo

Sunku sugalvoti veiksmą ar daiktą, kuris nepraverstų, rengiant protesto akciją:
protestu gali virsti garsūs šūkiai ir grėsminga tyla, sėdėjimas palapinėje, gulėjimas ant asfalto ir stovėjimas aikštėje, badavimas ir nesaikingas maisto vartojimas.

protest-boston1

Arbata: Bostono arbatėlė (Boston Tea Party): 1773 m. indėnais persirengę Masačūsetso kolonistai išmeta ką tik atvykusią arbatos partiją iš Anglijos į vandenį, pasipriešindami kolonijų ekonomikai nepalankiems Anglijos sprendimams. Po tokių pareiškimų Anglija jei ką ir eksportuoja į savo buvusias kolonijas, tai tik muzikantus.

Cuba Libre: daugiau nei pusę amžiaus Fidelis atkakliai naikina coca-colą, įmaišydamas priešų gėrimą į garsųjį kokteilį. Taip pat jis išrado būdą ryžtingai pasipriešinti beisbolui, skaudžiai mušant kamuoliuką:

protestas-cuba-libre

Deltaplanas: 2oo3 m. pacifistas su deltaplanu nusileido it angelas ant Šv. Petro aikštės Vatikane. Buvo suimtas kartu su jį filmuojančiais draugais rūsčių inkvizicijos palikuonių. O nemesk šešėlio ant Vatikano savo deltaplanu, ir neprotestuok prieš karą popiežiaus akivaizdoje.

Lova: medaus mėnesį sukvietę žurnalistus, John Lennon ir Yoko Ono dieną po dienos protestuoja prieš karą Vietname. Lovoje. Pižamose. Ši akcija įgavo Bed-in vardą ir buvo tęsiama vėliau. Tais pačiais 1969 metais buvo įrašyta daina “Give Peace a Chance”.

protest-bed-in1

Manifestai: 2oo2 metais Saul Williams kartu su “socialine aktyviste ir ragana” Starhawk, protestuodami prieš karą Irake, sukūrė manifesto “The Pledge to Resist” tekstą, prie kurio įgarsinimo pridėjo rankas dj Spooky, Coldcut & co (čia), o palaikė tokie kūrėjai kaip Jim Jarmusch, Brian Eno, Terry Gilliam, Spike Lee, Kurt Vonnegut ir daugybė kitų.

protest-pledge-to-resist

Monstracijos: tradicinė demonstracijos forma be turinio. Eismas, transparantai su absurdiškais lozungais ir ironiški mitingai – ribos tarp politinės akcijos ir karnavalo tirpimas. Viena grakščiausių matytų monstracijų – procesija su veidrodiniais transparantais, kurių kreivuose paviršiuose atsispindėjo gatvės ir praeiviai (įrašai buvo demonstruojami Palais de Tokyo, Paryžius, 2oo6 o4). Šiuo metu monstracijos itin populiarios Rusijoje, Novosibirske [2oo9]

protest-idiotarod21

protestas-novosibirsk1

Pomidorai – sodri protesto daržovė. Anksčiau skirta prastai vaidinantiems aktoriams, vėliau virto prancūzų antiglobalistų ginklu kovoje prieš MacDonaldo klouną. Galima nebūti antiglobalistu, bet tasai klounas – klaikus padaras (matėt “It” filmą pagal S. Kingą?)

protest-tomato1

Statistika: Sarah McLachlan klipe “World on Fire” naudojami sausi skaičiai – lakoniškas, bet veiksmingas protestas: “Kas yra šiam klipui? Jo kaina tėra 15 dolerių”.

protest-mc1

Stovėjimas: Aktyvistai ir menininkai Friedemann Derschmidt & Karin Schneider, sugalvojo genialiai paprastą protesto formą. Vietoj būrimosi į nerimastingą minią, prieš kurią policija taiko amžiais nušlifuotus metodus, jie siūlo kiekvienam protestuojančiam užimti savo “postą”, nutolusį nuo kitų postų tiek, kad kiekvienas protesto dalyvis virstų individu, kuris nėra fiziškai susijęs su jokia “demonstrantų grupe”. Anot idėjos autorių, svarbus momentas yra dalyvių laikysena, kuri kopijuoja policininkų ir kariškių pozą. Norint užtikrinti akcijos tęstinumą, stovima pamainomis. Vienai aikštei užpildyti užtenka apie dvidešimt žmonių.

Vartai: Liuterio ranka prie Vitenbergo bažnyčios vartų prikaltas lapas su 95 tezėmis – baneris, sulaukęs tūkstančius click’ų per dieną. Bažnyčios vartai – veiksmingiausia medija 1517 metais.


Sąrašas nepilnas, ir gali būti pildomas-plečiamas:)
• Daugiau vaizdų: Fred Askew: Protestų foto-galerija
• Daugiau epizodų: Fedora ir cilindras

protest-joinordie
[ar tik čia ne Uroboras?;]

—–

Yesterday in Vilnius one more protest against [mindless] reforms took place – this time it was Lithuanian artists who went to Seimas.
Here comes a photojam from the streets.

Vakar (2oo9 o5 o5) Vilniuje įvyko menininkų protestas:

protest2

pro4

pro-music


protest3

pro9

pro10

pro8

cross-and-plakat

pro7

proo-collage

pro2

protest

18 komentarai(ų) | comments »

 • VR sako (said):

  Biški lost in translation, hehe. Pritariu angliškai versijai. Ačiū už reportažą ir istorijas – nagai vėl panižo rašyt ir daryt.

  Nežinau, ar gerai gaudau humoro jausmo subtilumus, bet paskutinis vaizdas (po paskutinių dviejų dienų postų ta pačia tema urobore) – I like.

 • artem sako (said):

  privet from siberia, motherland of monstrations!!

 • laimikis sako (said):

  Привет :)
  Монстрации в Новосибирске – отличные!


  VR, yep, viską gaudai ;)
  o dėl platesnio Lt-komentaro – geriau susilaikyti,
  mat vietinės ekonomikos kritika pastaruoju metu baigiasi klausimu, kur emigruoti..

  ..eh, važiuosiu į Elektrėnus dirbti
  čiuožykloje..

 • Povilas sako (said):

  stilingas menininku protestas. :)

 • buržujus sako (said):

  wow
  vienas geriausių įrašų šiame tinklaraštyje.
  puikiai :)

 • winged sako (said):

  laabai geras irasas :)
  !

 • walentina sako (said):

  Aciū už įdomų protesto pristatymą :) Meninikų protestai visada “skoningi” ir originalūs.
  P. S. Prancūzijoje Paryžiuje jau bent 2 mėnesius protestuoja Universitetai ir studentai, o spaudoj nematyti nieko. Irgi meniskai protestuoja – su Viduramžių stilingais teatraliniais spektakliais, parodijom ir eitinėm…

 • makaliuze sako (said):

  jega!

 • laimikis sako (said):

  Walentina, o gal ir nuotraukų turi? :)

 • Valentina sako (said):

  Draugas is Prancuzijos mane uz tai uzmustu :) Atvaziaves pripasakojo mums apie ju protestus kurie ilgai tesiai ir nieko nepasekia. Jie turi net sudare saita su filmuota medziaga ir pan. Kadangi jis prancuziskai, tai as jo nerasciau pati, reikes issiduoti ir prasyti asmeniskai. Man keistas pats faktas, jog tai ilgas reiskinys ir, draugo (dalyvio – destytojo ir studento) akimis lbai rimtas. O ziniasklaidoje – 0 informacijos. Keista ir tai, jog tai vyksta tokioj saly kaip Prancuzija, protesto akcijos surenka 100 000 dalyviu ir apie tai tyla. Net dalyviai del kazkokios priezasties yra gan santurus ir nenori afisuotis. Nezianu, bet kai kurie inkvizicijos tipo spektakliai man visai patiko. Beje, net Prancuzijos spec pajegos Sorbonos un-te juos tramde kazkada. Gal tai vietines reiksmes (lokalines) zinios, who knows..

 • laimikis sako (said):

  o, ačiū už infą :)

  kiek kartų pavasarį buvau Paryžiuje,
  visada užtaikydavau ant protestų (labai
  nepatogų – kai kurios gatvės aptvertos, keičiasi įprasti maršrutai);

  vėliau Erasmus studentai pasakojo, kad protestai iš dalies tapo prancūsų studentų ginklu prieš sesijas: tradiciškai jie prasideda startuojant egzams.
  Ir jie labai stebėjosi, kodėl, praleidę Lietuvoje apie metus,
  nematė nei vienos protesto akcijos ;) tai buvo pernai.

 • walentina sako (said):

  Kad prancuzai, kaip supratau, visada pries kazka protestuoja. Ir draugas pasakojo, jog tos ju protestu akcijos iprastos, kas parodo ju socialines sistemos silpnuma, mat jie beveik nedirba (tiesa, pinigus jiems moka, bet kitaip – destytojams uz isdirbtu valandu skaiciaus, todel puse metu protestuoje, kita puse – aktyviai bando prisigriebti tu valandu ir masiskai rengia paskaitas, seminarus ir pan.).

 • haiku sako (said):

  idomu kokie protestai , taikus ramus pavieniu kad ir nezinomu zmoniu turi didesni atgarsi , ar didziuliai samburiai girtaujancio jaunimo uzvaldyto minios instinkto

 • BURBULS sako (said):

  hah, čia buvo ir mano mama bei sesė :}}

 • Tomas sako (said):

  Neblogai:) Ypač nuotraukos fainos:)

 • Laimikis » Blog Archive » Antropologija? Foto projektai sako (said):

  […] posts: Exotic Everyday Other posts: Protest glossary. Share it […]

 • Laimikis » Blog Archive » Gatvės laimikiai | Lucky catch: Justina sako (said):

  […] posts: Protesting artists: photojam and glossary. Share it […]

Palik komentarą! |Leave your response!

Būk korektiškas! Be pykčio :)

Susikurk savo Gravatarą.